Znajdujący się w miejscowości Kasimow na południowy wschód od Moskwy dom należał do wuja pisarza, Osipa Kaufmana. Uważa się, że to właśnie Kaufman był pierwowzorem jednej z najsłynniejszych postaci stworzonych przez Pasternaka - doktora Jurija  Żywago.

W 1958 roku powieść "Doktor Żywago", zakazana w Związku Radzieckim, przyniosła Pasternakowi literackiego Nobla, ale pisarz zrzekł się jej, po nagonce sowieckich władz.

Słynną powieść zekranizował w 1965 roku  David Lean, a film okazał się jednym z największych sukcesów wytwórni  Metro Goldwyn Mayer.

Dom pisarza spłonął w 2017 roku. Rosyjski fotograf Jurij Feklistow umieścił zdjęcia niszczejącego domu na swoim profilu na Facebooku w 2018 roku.  Według Feklistowa na domu nie było tablicy upamiętniającej Pasternaka,  którą lokalna społeczność żydowska umieściła tam w 2008 roku.

Mieszkańcy maleńkiego miasteczka, którego nie stać na odrestaurowanie posiadłości, zwrócili się do reżysera Quentina Tarantino o pomoc w ratowaniu domu.  Dlaczego właśnie do Tarantino?

W 2004 roku reżyser był gościem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Natychmiast po wylądowaniu w stolicy Rosji poprosił, by zawieziono go na cmentarz Peredelkino, gdzie chciał odwiedzić grób Borisa Pasternaka. Okazało się, że od wczesnej młodości jest wielbicielem twórczości Pasternaka, szczególnie jego poezji.

Nie udało się uzyskać komentarza burmistrza miasteczka. Nieznana jest też reakcja Tarantino.

To nie pierwszy przypadek, gdy społeczność rosyjskich miejscowości prosi o pomoc znane osoby z Zachodu. W listopadzie 2020 roku mieszkańcy jednej z wiosek poprosili kanclerz Merkel o naprawienie drogi. W październiku 2019 mieszkańcy osiedla w Ufie napisali do papieża Franciszka, żaląc się na brak ogrzewania. Włączono je później - na jeden dzień.