Andrew Basso: Nie miałbym odwagi powtórzyć niektórych sztuczek Houdiniego

Liczy się dobra znajomość zamków i wszelkich urządzeń mechanicznych oraz zdolność manipulowania mięśniami i kośćmi - ujawnia Andrew Basso, jeden z najsłynniejszych eskapologów, czyli iluzjonista specjalizujący się w sztuce ucieczek.

Publikacja: 29.10.2018 18:20

fot. Joan Marcus

Foto: materiały prasowe

Nikt nie zaprzeczy, że uwielbiamy niesamowitość. Z rozbrajającą satysfakcją, często z dziecięcym zachwytem przyglądamy się mającym posmak magii sztuczkom iluzjonistycznym, stojącym w sprzeczności z logiką i prawami fizyki. Ktoś mógłby to nazwać swego rodzaju oszustwem, w najlepszym razie manipulacją. Chociaż to wszystko ogranicza się tylko do złudzenia.

Jak to wszystko jest możliwe? Nadprzyrodzone zdolności, niesłychana zręczność, czy wyłącznie wyobraźnia? Nasz rozsądek nie jest w stanie podążać za szybkością i sprytem sztukmistrzów, manipulujących naszym zmysłem obserwacji i wykorzystujących jego słabość. W wirtuozowski sposób odciągają naszą uwagę, by skoncentrować ją na tym, co leży w kręgu zainteresowania. I zrobią to z powodzeniem, nawet jeśli będziemy się im uważnie przyglądać. Wiadomo, że maestria iluzji swój sukces opiera na zaskoczeniu i zadziwieniu widza, dlatego żaden zawodowy iluzjonista nie ujawnia swoich sekretów. Chociaż są wyjątki, w czasach internetu i najnowszych zdobyczy techniki nie jest możliwe zachowanie tajemnicy do końca. W 1998 roku świat miał możliwość zapoznania się z nimi, bo amerykańska telewizja FOX wyemitowała program „Magia bez tajemnic", ujawniający sekrety pewnych sztuczek. Kilkanaście lat temu oglądali je też telewidzowie Polsatu. I chociaż program wzbudził liczne kontrowersje w świecie iluzjonistów, okazuje się, że temat nie przestał fascynować, bo tak naprawdę siły maga nie stanowi sekret. Liczą się wykreowane przez niego emocje, które potrafią wynieść warsztat iluzjonisty na wyżyny.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kultura
Hockney, Cézanne, Niki de Saint Phalle i Cartier. Wakacyjne wystawy w Europie
Kultura
Polka wygrała Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Plakat ma być skuteczny
Kultura
Kendrick Lamar i 50 Cent na PGE Narodowym. Czy przeniosą rapową wojnę do Polski?
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama