Jacek Pałkiewicz

Marek Aureliusz. Życiowe drogowskazy cesarza filozofa

Cesarz Marek Aureliusz to jeden z najwybitniejszych myślicieli starożytności. Mówią o nim, że był waleczny jak Cezar, dalekowzroczny jak August, ale jako filozof porównywany jest do Seneki.

Bizancjum, Konstantynopol, Stambuł – metropolia orientalna sercem i duchem

Zawodowy podróżnik opowiada o mieszance kultur, religii i wpływów w Stambule – metropolii sercem i duchem orientalnej, ale dumnej ze swojej bizantyjskiej przeszłości.

Jacek Pałkiewicz na Dzień Ziemi: Pół wieku ekologicznych złudzeń

Można odnieść wrażenie, że szczytna inicjatywa Dnia Ziemi ograniczyła się tylko do dobrych intencji. Ale nie poddawajmy się. W tym symbolicznym dniu każdy powinien wykonać jakiś mały ekologiczny gest.

Yanomami – ostatni „Niewidzialni Indianie”

Utytułowany podróżnik, poszukiwacz osobliwości ginących cywilizacji, przybliża obraz amazońskich Indian zagubionych w połowie drogi pomiędzy wolnym życiem a dobrodziejstwami cywilizacji.

Tortury i ludobójstwo. Okrutne zbrodnie Pol Pota w Kambodży

W 1966 r. Kambodża wsparła Vietcong. W efekcie przez kolejne cztery lata na kraj spadło 2,7 mln amerykańskich bomb. Zginęło wówczas ponad 100 tys. ludzi, a do Tajlandii zbiegło ponad 600 tys. uchodźców. Ale to był dopiero przedsionek piekła. W kolejnych dziesięcioleciach Kambodżę i jej mieszkańców pogrążyło barbarzyństwo i reżim Czerwonych Khmerów pod wodzą Pol Pota.

Na tropie Marco Polo

700 lat po śmierci weneckiego kupca, prekursora epoki odkryć geograficznych, utytułowany podróżnik odnajduje ślady dawnych epok.

Planeta Syberia Jacka Pałkiewicza

Oto fragmenty VIII wydania wznowionej i uaktualnionej „Syberii” Jacka Pałkiewicza. Weteran Sahary, Borneo i Nowej Gwinei przez pół wieku kierował wieloma wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi osiadłych w odległych regionach. Podczas pięciu dekad reporterskich podróży był na zauralskich rubieżach nieskończoną ilość razy, dzięki czemu poznał najdalsze zakątki Syberii.

Jacek Pałkiewicz: Mój były przyjaciel Siergiej Szojgu

Rosyjski minister obrony nie wykazał się sukcesami. I trudno się dziwić, nie jest wojskowym.

Jacek Pałkiewicz: Bronię korridy

Cierpienie zwierząt jest bardzo nośne medialnie. Nie dajmy się jednak zwariować. Wolałbym, żeby ambasadorowie miłosierdzia i współczucia wobec stworzeń zajęli się realnymi problemami ludzkości.

Jacek Pałkiewicz: Mit polskiej żywności

Nie jemy zdrowo. I nie chodzi tu o swoistość naszej kuchni – tłustej i ciężkiej, tylko o potrawy, które już dawno nie są ani naturalne, ani zdrowe.