Uroki wiejskiego życia

W oryginalnym, dwukondygnacyjnym budynku, w którym dziś mieści się oddział muzeum wawelskiego, starannie odtworzone zostały wnętrza XIX-wiecznego średniozamożnego dworu polskiego.

Publikacja: 24.04.2008 12:46

Uroki wiejskiego życia

Foto: Rzeczpospolita

Dwór w Stryszowie zbudowany został prawdopodobnie pod koniec XVI w. przez Adama Suskiego. Pierwotnie miał charakter obronny, był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. W XVIII w. uległ poważnym zniszczeniom w czasie pożaru. Na polecenie ówczesnego właściciela Kazimierza Wilkońskiego został wyremontowany i zasadniczo w takiej formie przetrwał do dziś.

O pierwotnym kształcie i obronnej funkcji świadczy masywny, zbudowany z piaskowca parter. Piętro jest częściowo drewniane, kiedyś wszystkie ściany i stropy ozdobione były barokową polichromią, która zachowała się już tylko na sufitach w salonie i dawnej kaplicy.

Kolejną modernizację dwór przeszedł w XIX w. – wymurowano wtedy m.in. dwa piękne klasycystyczne kominki, a na zewnątrz urządzony został rozległy park w stylu angielskim.

Po II wojnie światowej obiekt popadł w ruinę. Pełnił różne funkcje: był siedzibą PGR, mieściła się tu szkoła, odbywały zabawy wiejskie. Dworski park został wycięty, a teren przeznaczony pod działki budowlane. Los zabytku odwrócił się dopiero pod koniec lat 50. XX wieku, gdy przeszedł pod opiekę muzealników z Wawelu.

Wśród eksponatów prezentowanych w Stryszowie znajduje się fortepian, na którym ponoć grał sam Fryderyk Chopin. Wniosek taki wysnuto, porównując trasę podróży kompozytora z pieczęciami celnymi na instrumencie.

10.00 – 18.00 Obiekt dostępny dla zwiedzających

10.00 – 17.00 Zwiedzanie dworu z przewodnikiem, o pełnych godzinach

15.00 Występ Zespołu Muzyki Dawnej im. Caspara Castiglione z Suchej Beskidzkiej

15.45 Pokazy rycerskie Bractwa Orlich Gniazd

16.45 Występy zespołów dziecięco-młodzieżowych z Gminnego Ośrodka Kultury

Kultura
Kultura designu w dobie kryzysu klimatycznego
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady