Drewniany skarb Małopolski

Kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Lachowicach został wzniesiony stosunkowo niedawno, bo u schyłku XVIII wieku, ale należy do najciekawszych małopolskich zabytków sakralnych. Jest bowiem przykładem wyjątkowego mariażu kilku stylów – od gotyku po barok.

Publikacja: 24.04.2008 12:48

Drewniany skarb Małopolski

Foto: Rzeczpospolita

Został wzniesiony na przełomie lat 80. i 90. XVIII w. na miejscu kaplicy cmentarnej. Do tradycji gotyckiej nawiązuje wysmukła bryła nawy i prezbiterium z dachami pokrytymi gontem. Także zrębowa konstrukcja: bale układane były jeden na drugim, bez użycia gwoździ. Do nawy dobudowano wysoką, masywną wieżę z tzw. izbicą, czyli pięterkiem dzwonowym. Wieżę wieńczy baniasty hełm – akcent barokowy.

Ciekawym, bardzo malowniczym, ale i praktycznym elementem są parterowe podcienia dookoła kościoła, nazywane sobotami. Budowano je bowiem z myślą o schronieniu dla wiernych z odleglejszych wiosek, którzy na niedzielne nabożeństwo przybywali już poprzedniego dnia, czyli w sobotę.

W środku na uwagę zasługują zwłaszcza dekoracja i cenne ołtarze. Ściany pokryte są iluzoryczną polichromią, która „udaje” wnętrze murowanego kościoła, z namalowanymi kolumnami, sklepieniami i gzymsami.

Pomiędzy nawą a prezbiterium znajduje się charakterystyczna podwójna tęcza. U góry, na belce tęczowej, umieszczona jest figura Chrystusa na krzyżu, niżej, po bokach, rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty.

Na sklepieniu w prezbiterium znajduje się wizerunek Niepokalanej, wzorowany na dziele hiszpańskiego artysty Bartolomeo Murillo.

W ołtarzu głównym można podziwiać XVII-wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Maria prawą ręką wskazuje na Jezusa, którego trzyma na lewej ręce. Hodegetria, albo Przewodniczka, to jedno z najczęściej spotykanych przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Według tradycji pierwszą ikonę Bogurodzicy z Dzieciątkiem namalował św. Łukasz Ewangelista. Trafiła ona do klasztoru Hodegon w Konstantynopolu, od którego pochodzi jej nazwa.

10.00 – 18.00 Kościół dostępny dla zwiedzających

14.00 – 17.00 „Ptaszki stryszawskie” – pokaz rzeźbienia zabawek drewnianych i warsztaty

14.00, 15.00 Po kościele oprowadza ksiądz proboszcz Władysław Wąsik

17.00 Koncert zespołu Musica Antiqua Polonia. Na mechanicznych, dziewięciogłosowych organach z II połowy XVIII w. zagra Wacław Golonka. Soliści: Katarzyna Wiwer-Monita – sopran, Marcin Wolak – bas, Violetta Szopa-Tomczyk – skrzypce

15.00 – 17.00 Koło gospodyń wiejskich zaprasza na degustację potraw regionalnych

11.00, 15.00, 17.00 Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem

16.00 Koncert muzyki folkowej i religijnej w wykonaniu kwartetu z Zawoi Rodzinna Kapela Bugajskich

14.00 – 16.00 Koło gospodyń wiejskich zaprasza na degustację potraw regionalnych

Księga urodzeń i chrztów: „Liber Natorum Ecclesiae Lachowicensis ab anno 1822 ad annum 1833”

Do dyspozycji przewodniki dostępne w punkcie informacyjnym MDDK

Kultura
Kultura designu w dobie kryzysu klimatycznego
Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady