W klinikach leczenia otyłości, instytutach żywienia, salonach kosmetycznych i gabinetach dietetycznych specjaliści oferują dziesiątki sposobów walki z nadwagą. Począwszy od niskokalorycznych diet, przez leczenie farmakologiczne, a na radykalnych zabiegach chirurgicznych kończąc.
Naukowcy ciągle pracują nad nowymi metodami walki z otyłością. W fazie eksperymentów jest w tej chwili m.in. elektrostymulacja żołądka (gastric pacing) prowadząca do porażenia ruchów perystaltycznych żołądka, co zmniejsza łaknienie i redukuje wagę.
[srodtytul]Opaska na otyłość [/srodtytul]
By zmniejszyć cierpienie pacjentów, chirurdzy opracowali laparoskopowe metody leczenia otyłości. Do tego typu zabiegów kwalifikują się jedynie pacjenci z tzw. otyłością olbrzymią, czyli ci, których idealna masa ciała została przekroczona o 45,5 kg lub o 100 proc. Nie mogą się im poddać pacjenci, u których przyczyną otyłości są zaburzenia hormonalne lub metaboliczne. Pacjenci, których waga nie przekracza wagi idealnej o 100 proc., mogą być zakwalifikowani do zabiegu operacyjnego, gdy istnieją poważne problemy zdrowotne, które mogą ustąpić albo zmniejszyć się po redukcji masy ciała.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z nadwagą wykonywanych laparoskopowo jest „opasanie żołądka” (gastric banding), w trakcie którego żołądek dzieli się za pomocą silikonowej opaski zakładanej wokół całego jego obwodu na dwie części: górną (o objętości 20 do 30 ml) i pozostałą.