[srodtytul]Zamek krzyżacki, ul. Mickiewicza[/srodtytul]
XIV-wieczny zamek, którego budowę rozpoczął w 1349 r. komtur Günther von Hohenstein, zbudowano na planie czworoboku. Od strony północnej wyposażony był w wysunięty dansker – wieżę ustępową, pełniącą funkcję w systemie obronnym zamku, która spełniała też często funkcję donjonu, czyli ostatniego punktu obrony, a południowo-wschodni narożnik budowli wieńczyła wieża.Do dziś zachowały się ceramiczne profilowane portale na wewnętrznych elewacjach. Komunikację w obrębie zamku zapewniały drewniane krużganki dostawione do elewacji. Gotycki charakter budowli do dziś zachowały piwnice, gdzie przetrwały sklepienia krzyżowe na gurtach. Natomiast w przyziemiach skrzydeł północnego i południowego zastosowano sklepienia krzyżowo-żebrowe. Pomieszczenia te przeznaczone były do celów gospodarczych.Po bitwie pod Grunwaldem ostródzkim zamkiem na krótko władał książę Janusz Mazowiecki, który otrzymał go od króla Władysława Jagiełły. Jego rządy skończyły się 19 września 1410 roku, kiedy to zamek ponownie przejęli Krzyżacy.
W 1629 roku w ostródzkim zamku kwaterował król szwedzki Gustaw Adolf. W latach 1633 – 1639 zamkiem zarządzał książę Jan Chrystian – śląski Piast, książę na Brzegu i Legnicy. W Ostródzie zmarła jego żona księżna Jadwiga, którą pochowano w krypcie ostródzkiego kościoła – dziś pod wezwaniem św. Dominika Savio.
W czasie pożaru miasta w 1788 roku płomienie przedostały się do zamku, gdzie we wschodniej części magazynowane były zapasy prochu. Wybuch spowodował zniszczenie wschodniego skrzydła.
Od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku w ostródzkim zamku kwaterował Napoleon Bonaparte.