Kiedy we wtorek zapadł zmierzch, miasto Kopernika rozbłysło świetlnymi instalacjami. Wernisaż pierwszego festiwalu światła w Toruniu przyciągnął tłum gości. Na dziedzińcu gotyckiego ratusza z każdą minutą, odmierzaną przez wielki zegar na czerwonej ceglanej wieży, ekscytacja zebranych rosła.
Portugalscy artyści Nuno Maya i Carole Purnelle w ramach widowiska „Dryfujące gwiazdy” zapalili pływające świeczki i wodowali je na zaimprowizowanym pośrodku dziedzińca basenie. Kamery powiększyły światełka i przeniosły ich odbicia wysoko na ratuszową ścianę. Powstała na niej elipsa z planetami krążącymi wokół Słońca. Widzowie puszczali na wodę setki swoich światełek. Po „filmowym” przetworzeniu zamieniały się w sztuczne gwiazdozbiory dryfujące po murach ratusza.
[srodtytul]Kosmos na barokowej fasadzie[/srodtytul]
Tak zaczął się Festiwal Skyway 2009. Jego tematem jest kosmos. Festiwal to nowy atut miasta walczącego o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Po barokowej fasadzie kościoła św. Ducha w tańcu wirują amorki. Kolory zmieniają się jak w kalejdoskopie, a obrazów przybywa. Na ścianach kościoła ta sama portugalska grupa artystów wyczarowała zodiakalny zegar „Sky Machine”. W rytm muzyki Luisa Cilii obracają się kolejne znaki – od Barana do Ryb.