Nastaw się na staw

Sportowcy, osoby z nadwagą i diabetycy należą do grupy podwyższonego ryzyka w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. To nie znaczy jednak, że aby być zdrowym, trzeba zalec na kanapie. Przeciwnie – należy chodzić na spacery i uprawiać nieforsowne sporty.

Publikacja: 10.04.2010 07:00

Nastaw się na staw

Foto: materiały prasowe

Polacy najczęściej cierpią na zwyrodnieniowe schorzenia stawów. Dzielą się one na tzw. idiopatyczne i wtórne. Klasyfikacja idiopatycznej choroby zwyrodnieniowej stawów opiera się na lokalizacji zmian. Mogą więc one występować w rękach, możemy wówczas mówić m.in. o guzkach Heberdena i Boucharda lub nadżerkach stawów międzypaliczkowych występujących w stawach nadgarstkowo-śródręcznych. Zwyrodnienie może również dopaść stopy. W tym wypadku mamy do czynienia m.in. z paluchem koślawym lub sztywnym. Idiopatyczne zwyrodnienie stawu może również dotyczyć stawu biodrowego, kolanowego i kręgosłupa.

Natomiast klasyfikacja wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawów (ostra lub przewlekła) odnosi się do czynników etiologicznych, czyli urazów. Tego typu zmiany mają związek np. z wykonywaną pracą lub powstają w wyniku uprawiania sportów. Wtórne zwyrodnienie może też być wrodzone lub rozwojowe. Do tego typu chorób należy m.in. wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego. Do wtórnych schorzeń mogą się też przyczynić czynniki mechaniczne, np. różna długość kończyn dolnych. Na stan stawów ma też wpływ metabolizm powodujący zwyrodnienie zwane ochronozą, hemochromatozą lub chorobą Wilsona. Do zwyrodnień wtórnych mogą się również przyczynić zaburzenia endokrynologiczne (nadczynność przytarczyc, cukrzyca, otyłość lub niedoczynność tarczycy).

[srodtytul]Nieznane przyczyny[/srodtytul]

Co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych stawów? – Przyczyna zmian zwyrodnieniowych idiopatycznych nie jest wyjaśniona. Sugeruje się dużą liczbę czynników, które predysponują do tej choroby, np. zaburzenia osi obciążanych stawów (np. kolano koślawe lub szpotawe), zaburzenia hormonalne, nadwaga (w przypadku stawów obciążanych) oraz cukrzyca – wyjaśnia dr Klaudiusz Kosowski, lekarz ortopeda, wiceprezes ds. medycznych szpitala Med Polonia w Poznaniu. W przypadku zmian zwyrodnieniowych wtórnych przyczyną może być tzw. dysplazja lub zwichnięcie stawu biodrowego w dzieciństwie, urazy stawów lub infekcje stawów. Choroba reumatoidalna to choroba systemowa na tle immunologicznym.

– Głównym objawem ograniczającym funkcje pacjenta jest ból. W przypadku stawu kolanowego i biodrowego jest to ból początkowo przy obciążeniu, następnie w spoczynku. Inne objawy to obrzęki stawów, ograniczenie zakresu ruchu, deformacje stawów (w późniejszym etapie), ograniczenie dystansu chodzenia, przykurcze stawów, strzelanie w stawach – wylicza dr Klaudiusz Kosowski. Na zmiany zwyrodnieniowe idiopatyczne najczęściej narażeni są pacjenci, u których występują czynniki predysponujące, np. obciążenia stawów w wyniku wykonywanej pracy, intensywne uprawianie sportu. W tym wypadku stawy są narażone na powtarzające się urazy. Na baczności powinni się mieć również diabetycy oraz osoby z nadwagą. W przypadku zmian zwyrodnieniowych wtórnych najbardziej narażeni są wszyscy pacjenci, którzy wcześniej mieli wyżej wymienione zmiany zwyrodnieniowe (urazy stawów, infekcje stawów). Pacjenci wysokiego ryzyka to ci z dużą nadwagą, u których szczególnie narażony jest staw kolanowy. Schorzeniom stawów można zapobiegać przez redukcję wagi ciała i utrzymanie ruchomości stawów. Brak ruchu powoduje zaburzenie odżywiania stawu. Wpływ na stan stawów ma też uprawianie sportów. – Najlepiej uprawiać sporty nieforsowne, czyli takie, które utrzymują ruch w stawie bez jego przeciążania. Polecane są np. jazda na rowerze, pływanie, spacery i aerobik wodny – wyjaśnia dr Klaudiusz Kosowski. Specjalista dodaje:

– Z obecnej literatury i praktyki medycznej wynika, że przy bardzo wczesnych zmianach wyraźną poprawę objawów klinicznych u większości pacjentów daje profilaktyka suplementami diety w postaci glukozaminu i chondroityny. Należy też unikać powtarzających się mikrourazów obciążanych stawy.

[srodtytul]Gdy profilaktyka zawodzi[/srodtytul]

Jedną z przyczyn choroby stawów jest zerwanie więzadeł. Na tego typu urazy narażeni są przede wszystkim sportowcy i młode osoby, które prowadzą aktywny tryb życia. Dla nich właśnie opracowano zabieg polegający na rekonstrukcji więzadeł stawowych przy użyciu implantów LARS. Pierwszy tego typu zabieg wykonano w Polsce w maju 2008 r. w Klinice Ortopedii Akademii Medycznej w Warszawie, w Szpitalu Bródnowskim. Do tej pory rekonstrukcję więzadeł przy wykorzystaniu tej techniki przeprowadzono u ponad 200 pacjentów.

Co to jest LARS? – To syntetyczne więzadła, które znajdują rozmaite zastosowanie – od rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolana po operacje stawów skokowych i ramiennych. Zaprojektowane są w taki sposób, aby naśladować naturalne, anatomiczne włókna. Dzięki temu mogą być używane w połączeniu z zachowanymi fragmentami więzadeł własnych pacjenta lub w połączeniu z przeszczepioną od niego tkanką – wyjaśnia Klaudiusz Kosowski.

Technika LARS (Ligament Augumentation and Reconstruction System) – rozwinięta we Francji przed ponad 12 laty została przygotowana głównie z myślą o ludziach młodych, osobach aktywnie spędzających czas, a także sportowcach zawodowych i amatorach. – W ten sposób leczymy częste w tych grupach rozmaite formy zerwania ścięgien. Ta metoda ma wiele zalet, m.in. możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności ruchowej, skrócony czas operacji, mniejszy ból pooperacyjny oraz brak unieruchomienia pacjenta – podkreśla dr Klaudiusz Kosowski. Specjalista przekonuje, że u pacjentów następuje szybki powrót zakresu ruchu. Pacjenci wracają do prawie normalnego chodzenia już po trzech – czterech tygodniach, a do uprawiania sportu po trzech miesiącach. Zabieg jest mało inwazyjny, u pacjentów występuje minimalny zanik mięśni i mniejszy ból (większość pacjentów odczuwa tylko niewielki ból pooperacyjny) oraz mniejszy obrzęk (90 proc. pacjentów nie ma w ogóle obrzęku po operacji).

Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne