Na aukcji znajdą sie również prace, które wpisują się w klasykę awangardowego myślenia o sztuce. Wyjątkowo rzadkim obiektem jest heliografia Karola Hillera. Prace tego twórcy, którego dzieła podziwiać można przede wszystkim w Muzeum Sztuki w Łodzi, niezwykle rzadko pojawiają się na rynku. „Kompozycja heliograficzna V" to przykład autorskiej, stworzonej przez artystę w 1928 roku techniki – heliografii, zwanej również heliograwiurą. Polega ona na malowaniu abstrakcyjnych kompozycji temperą i gwaszem na szklanych kliszach lub błonach celuloidowych i robieniu z nich odbitek fotograficznych. Niektóre partie artysta poddawał rytowaniu i drapaniu, farbę nakładał lub wcierał. Technikę tę, stojącą na pograniczu malarstwa, grafiki i fotografii, próbowali naśladować też inni artyści. Z 1969 r. pochodzi heliograwiura Zdzisława Beksińskiego, również wystawiana na aukcji. Oprócz tej pracy licytować będzie można dwa obrazy będące przykładem surrealistycznych wizji tego artysty: jeden lat 70., drugi z lat 90.
Tradycję awangardy w Polsce prześledzić można na przykładzie prac Henryka Stażewskiego (w ofercie dwa świetne reliefy z lat 70.), Tadeusza Kantora z dwoma projektami scenografii teatralnych oraz Mariana Warzechy, jednego z członków II Grupy Krakowskiej. Okazały relief pt. „Postać" pochodzi z 1968 roku i prezentowany był w latach 70. na wystawie w Stanach Zjednoczonych. Praca licytowana będzie od bardzo atrakcyjnej ceny wywoławczej: 8000 zł. Początek lat 90. w sztuce polskiej na aukcji przypomną prace członków słynnej Gruppy: Marka Sobczyka, Jarosława Modzelewskiego i Włodzimierza Pawlaka.
Obiekty można oglądać na wystawie w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Marszałkowskiej 34-50, gdzie 31 marca (czwartek) o godzinie 19:00 odbędzie się aukcja.
Kolejne aukcje DESY Unicum:
14 kwietnia – I Aukcja Polskiego Plakatu oraz Aukcja Prac Na Papierze
26 maja – XIX Aukcja Sztuki Współczesnej