Bioaktywny związek, któremu kurkuma zawdzięcza słoneczną barwę, od tysięcy lat jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej do przyśpieszania gojenia ran, oczyszczania krwi, wspomagania czynności wątroby, pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Dzięki współczesnym badaniom wiemy natomiast, że przyprawa ta ma i inne zalety
Lecznicze działanie kurkumy
Dzięki właściwościom żółciotwórczym, bakteriobójczym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, kurkuma pomaga chronić wątrobę, wspomaga trawienie i wspiera naturalne mechanizmy odtruwające.
Kurkumina wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Odkryto, że związek doprowadza do apoptozy, czyli naturalnego procesu zaprogramowanej śmierci zużytych lub uszkodzonych komórek, które mogłyby stać się źródłem nowotworzenia.
Na Uniwersytecie Stanu Michigan przeprowadzono badania, które sugerują, że kurkumina może zapobiegać postępującej degeneracji komórek mózgowych, charakterystycznej między innymi dla choroby Alzheimera i parkinsonizmu. Ekstrakt z kłącza kurkumy jest w stanie przeniknąć przez barierę krew-mózg i zapobiegać tworzeniu się patologicznych skupisk uszkodzonych białek, będących jedną z przyczyn chorób neurodegeneracyjnych.
Kurkuma jako naturalny kosmetyk
W przemyśle kosmetycznym kurkumę stosuje się głównie do barwienia produktów (szminek, podkładów pod makijaż, płukanek do włosów), a olejek kurkuminowy często stanowi składnik perfum o orientalnej nucie.