Światowej sławy tenor w Filharmonii Narodowej

Już wtorek, 9 grudnia o godz. 19:00 na filharmonicznej estradzie wystąpi światowej sławy tenor Ian Bostridge.

Aktualizacja: 08.12.2014 16:24 Publikacja: 08.12.2014 15:35

Ian Bostridge, fot. Ben Ealovega

Ian Bostridge, fot. Ben Ealovega

Foto: Filharmonia Narodowa

To wyjątkowa okazja wysłuchania jednego z najpiękniejszych cykli pieśni w najznakomitszym wykonaniu.

Ian Bostridge w towarzystwie innego wybitnego artysty – pianisty i kompozytora Thomasa Adésa wykona jeden z najpiękniejszych cykli pieśni – Winterreise Franza Schuberta.

Kariera brytyjskiego tenora Iana Bostridge'a rozwinęła się na dobre w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Wcześniej łączył działalność artystyczną z naukową. Co ciekawe Ian Bostridge w 1990 uzyskał tytuł doktorski jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata w Oksfordzie na podstawie rozprawy o znaczeniu magii w angielskim życiu publicznym od 1650 do 1750, następnie kontynuował badania jako członek oksfordzkiego Corpus Christi College, uczelnię porzucił w 1995, oddając się całkowicie największej pasji – wokalistyce.

Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i teatrach muzycznych świata (m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, mediolańska La Scala). Jego nagrania zdobywały prestiżowe międzynarodowe nagrody fonograficzne, były trzynastokrotnie nominowane i dwukrotnie otrzymały Grammy Award. Nagrał m.in. cykl Piękna młynarka Schuberta, zarejestrowany z Grahamem Johnsonem (Gramophone Award, 1996).

W ramach wyłącznego kontraktu nagraniowego z EMI Classics artysta nagrał pieśni Schuberta i Schumanna (Gramophone Award, 1998), pieśni angielskie i Hansa Wernera Henzego (z Juliusem Drake'em), utwory Janáčka (z Thomasem Adèsem), Schuberta (z Leifem Ove Andsnesem, Mitsuko Uchidą i Antonio Pappano), Noëla Cowarda (dyr. Jeffrey Tate), a także pieśni Wolfa (z Antonio Pappano) i arie Händla (dyr. Harry Bicket). Uczestniczył w rejestracjach dla tej firmy dzieł Brittena: Our Hunting Fathers (dyr. Daniel Harding), Canticles, The Turn of the Screw (Gramophone Award, 2003), Billy Budda (Grammy Award, 2010), kantat Bacha (z Fabio Biondim), Idomeneo Mozarta (dyr. Sir Charles Mackerras), Burzy Adèsa (Gramophone Award, 2010).

Na początku stycznia ukaże się najnowszy album artysty, zawierający pieśni Schuberta, w tym pieśni z wykonywanego podczas wtorkowego koncertu cyklu Winterreise.

Winterreise (Podróż zimowa) uważana jest za szczytowe osiągnięcie romantycznej liryki wokalnej i swoisty testament swego twórcy, Franza Schuberta. Nie dane mu było dożyć ogromnego sukcesu własnej muzyki – dopiero po jego przedwczesnej śmierci stopniowo poczęła zdobywać sławę, z czasem zaś – prawdziwe uwielbienie. Wyobraźnię wiedeńskiego geniusza zainspirowała arcyromantyczna, ekspresyjna poezja Wilhelma Müllera, poety o trzy lata starszego od Schuberta i również zmarłego przedwcześnie, rok przed śmiercią kompozytora.

Romantyczne strofy opowiadają o bezcelowej wędrówce przez ponury zimowy pejzaż (jej uczestnik to alter ego zarówno poety, jak i kompozytora), o zawiedzionych uczuciach i nadziejach. Wędrowiec potrafi – mimo wszystko – zachwycić się urodą natury, towarzyszą mu wspomnienia i marzenia, drobne radości, szybko jednak przyćmione przez złowrogą rzeczywistość.

To wyjątkowa okazja wysłuchania jednego z najpiękniejszych cykli pieśni w najznakomitszym wykonaniu.

Ian Bostridge w towarzystwie innego wybitnego artysty – pianisty i kompozytora Thomasa Adésa wykona jeden z najpiękniejszych cykli pieśni – Winterreise Franza Schuberta.

Pozostało 91% artykułu
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Zmarł Leszek Długosz