To pierwszy generalny remont od czasu powojennej odbudowy. Obejmuje jedenaście staromiejskich kamienic zajmowanych przez muzeum.
Wielka odnowa ma być ukończona w kwietniu 2016 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 61 mln zł (częściowo sfinansowany zostanie z funduszy unijnych). Prace budowlane i konserwatorskie nie naruszą zabytkowych walorów kamienic, detali architektonicznych i układu przestrzennego poszczególnych kamienic. Wewnętrzny dziedziniec tzw. lapidarium zyska zadaszenie, dzięki czemu muzeum powiększy przestrzeń na spotkania, koncerty, wystawy czasowe. Powstanie też księgarnia z varsavianami i kawiarnia. Podczas prac remontowych przestrzeń muzeum dostosowana zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Projekt modernizacji ma charakter kompleksowy podkreśla Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy. Obejmuje również konserwację i digitalizację zbiorów, zakup nowych muzealiów oraz przygotowanie stałej ekspozycji, która będzie wielowątkową opowieścią o Warszawie i zbiorach muzeum. Przygotowujący ją muzealnicy mają w czym wybierać, bo przez kilkadziesiąt lat działalności Muzeum Warszawy zgromadziło 300 tys. eksponatów.
Nową ekspozycję Muzeum opracowuje obecnie razem z PL Studio Patryk Żurawski (w skład którego wchodzi również Zuzanna Bujacz i Agnieszka Łańko), które zwyciężyło w konkursie na projektanta wystawy głównej. Część ekspozycji (około 40 proc.) zostanie otwarta w chwili ukończenia modernizacji. Całą wystawę zobaczymy w 2017 roku
- Nasze muzeum będzie czymś na kształt mebla, sekretery z dużą liczbą szuflad, w której znajdą się skarby, gromadzone przez dziesięciolecia - zapowiada wicedyrektor Jarosław Trybuś.