Aktualizacja: 11.12.2024 16:36 Publikacja: 24.05.2022 18:09
Prof. Jerzy Hausner
Foto: PAP/Mateusz Marek
Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, służące ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Laureaci XXII i XXIII edycji odebrali ją 23 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. - Nasza Nagroda i jej laureaci niosą nadzieję na lepszy świat. Potrzeba nam dzisiaj silnego głosu kultury, która w ten lepszy świat pozwoli nam na nowo uwierzyć. – mówiła podczas uroczystości Elżbieta Czetwertyńska, prezes Citi Handlowy.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
W wielu firmach z okazji Bożego Narodzenia można liczyć na specjalne dodatki, w tym m.in. paczki, bony i premie świąteczne. Jakie prawa przysługują pracownikowi w tym zakresie? Z jakich źródeł pracodawca może finansować tego rodzaju wsparcie?
Pracodawcy często stosują premię uznaniową (nagrodę) jako dodatkowy składnik wynagradzania. Czy wystarczy nazwa, aby uznać, że mają pełną swobodę w jej przyznawaniu? Kiedy pracownik może zażądać wypłaty premii uznaniowej?
Mnożą się wątpliwości, czy mieszkań za olimpijskie złote i srebrne medale nie trzeba rozliczać z fiskusem. Zdaniem ekspertów, gdyby nawet, to państwo w tym przypadku powinno zrezygnować z podatku.
Kierownicy mogą mieć w pewnych okolicznościach prawo do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Dopuszczalna może być także rekompensata pracy w nadgodzinach w formie premii.
Pracownik pozostający w okresie wypowiedzenia to nadal pracownik. Ma takie same prawa, jak reszta.
Gdy pracodawca uzasadnia odmowę przyznania świadczenia wyłącznie tym, że pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia, naraża się nie tylko na roszczenie o jego wypłatę, ale też odszkodowanie z tytułu dyskryminacji.
Za czas nieprzepracowany z powodu spóźnianie się do pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Dodatkowo szef może nałożyć na niego karę porządkową, w tym pieniężną.
Nowa władza nie zakręciła kurka z pieniędzmi - pisze "Fakt" informując, że w ciągu kilku miesięcy w dziesięciu ministerstwach rządu Donalda Tuska na nagrody wydano ponad 20 milionów złotych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas