O śmierci artysty poinformował jego menadżer.

Urodził się w Jaśle w 1928 roku. Po wojnie, po przeprowadzce do Krakowa, zaczął grać na klarnecie, a następnie na saksofonie. W 1947 roku zaczął współpracować z big bandem Kazimierza Turewicza. W 1948 roku założył „Jazz Club" przy krakowskim oddziale YMCA, a po rozwiązaniu organizacji wyjechał do Łodzi, gdzie rozpoczął studia filmowe.

W 1954 roku odegrał ważną rolę przy organizacji „Zaduszek Jazzowych" w Krakowie, których animatorem był Leopold Tyrmand. „Duduś" był także współzałożycielem grupy muzyków, nazwanej później „Melomani".

W 1956 roku podczas 1. Festiwalu Jazzowego zespół prowadził nowoorleański pochód ulicami Sopotu. Matuszkiewicz jest autorem hejnału festiwalu, który po raz pierwszy wykonał solo na rozpoczęcie 40. Jazz Jamboree.

W latach 70. i latach 80. występował sporadycznie, był także m.in. jurorem konkursu Złota Tarka. W 2006 roku został odznaczony przez krakowski „Jazz Club" medalem Złoty Helikon oraz przez krakowską „Piwnicę pod Baranami" brązową statuetką Baranka Jazzowego.

W 2008 roku otrzymał Złotego Fryderyka.

W 1997, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Jasła". W 2005 został odznaczony Srebrnym, a w 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2021 został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia.

Był autorem muzyki do znanych filmów, w tym do "Czterdziestolatka", "Janosika", "Kapitana Sowy na tropie","Kolumbów", "Podróży za jeden uśmiech", "Przygód psa Cywila", "Stawiam na Tolka Banana", "Stawki większej niż życie" i "Wojny domowej".

Czytaj także: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz: Zacząłem we Lwowie

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW