Najciekawiej zapowiada się piątkowy, wieczorny etap wyścigu. Zawodnicy zmagać się będą z przyrodą, mrozem i śniegiem jedynie przy użyciu niewielkich latarek czołowych oraz światełek na łbach psich zawodników.
W tym roku między 8, a 10 stycznia zaprzęgi z Polski i Europy pokonają ponad 30 km odcinki trasy każdego dnia. Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch kategoriach. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej od 8 do 10 psów. Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną — FCI) oraz z psami nierasowymi. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.
Sport zaprzęgowy cieszy się na świecie dużą popularnością, czego wynikiem jest istnienie wielu organizacji skupiających zawodników tzw. maszerów w krajach na czterech kontynentach. Najwięcej organizacji znajduje się na kontynentach północnoamerykańskim i europejskim. Największą z nich jest powstała w 1985 roku International Federation of Sleddog Sports (IFSS). Jej członkami są organizacje narodowe, działające w 28 krajach m.in.: w Republice Południowej Afryki, na Jamajce, Chile i w Nowej Zelandii. Federacja podlega Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu.
Wyścigi psich zaprzęgów w Polsce po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1991 roku. W 2005 roku powołano do życia Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, który zrzesza obecnie 35 organizacji działających w jedenastu województwach.
Z powodu niedostatecznych warunków śniegowych na części trasy, zawody odbędą się w formule 3-dniowej. Rozpoczną się w piątek – 8 stycznia etapem nocnym (ok. 17.00), a zakończą 10 stycznia (niedziela).