Jak mówi dr Maria Kwaśniewska, lekarz dermatolog z Centrum Medycznego Medicover, jedną z dość powszechnych przypadłości skóry jest jej pękanie. – Skóra pęka, gdy jest nadmiernie naciągana czy napinana, a jednocześnie mało elastyczna i sucha, ze skłonnościami do rogowacenia – tłumaczy dr Kwaśniewska.
– W przypadku stóp zmiany te występują głównie na piętach. Sprzyja im niewygodne, ciasne obuwie deformujące stopy. Na pękanie wpływ mają też uwarunkowania genetyczne. Nie bez znaczenia jest nasz wiek. Im człowiek starszy, tym większe skłonności do tej przypadłości – przyznaje dermatolog.
Jak zapobiegać pękaniu pięt? – Jeśli pacjent jest zdrowy, wystarczy codzienna pielęgnacja polegająca na natłuszczaniu i nawilżaniu stóp. Ale nawilżanie to nie wszystko. Nie wolno zapominać także o systematycznym usuwaniu martwego naskórka – radzi dr Maria Kwaśniewska. – Najpierw trzeba wymoczyć nogi w ciepłej wodzie, najlepiej z solą. Taki zabieg ułatwi usunięcie zrogowaciałego naskórka za pomocą tradycyjnego pumeksu czy tarki do stóp. Pomocne mogą być też gotowe preparaty do peelingu chemicznego. Po całej operacji wystarczy nałożyć krem, który zapewni właściwą elastyczność i wilgotność – mówi dermatolog. Dodaje, że warto sięgnąć po kremy zawierające glicerynę, alantoinę, pantenol oraz witaminy.
– Ścierać naskórek wystarczy raz w tygodniu, ale jeśli mamy skłonności do nadmiernego rogowacenia, nawet codziennie. Nie wolno dopuścić, żeby narósł do grubej warstwy – przestrzega dr Kwaśniewska. – Jeśli jednak rogowacenie dłoni i stóp jest uwarunkowane genetycznie, proste zabiegi domowe polegające na smarowaniu kremem, mogą nie wystarczyć. W takich sytuacjach trzeba stosować miejscowo leki keratolityczne, zawierające kwas salicylowy i mocznik na zmianę z preparatami zawierającymi retinoidy lub steroidy. Okresowo należy stosować mechaniczne ścieranie – tłumaczy dermatolog.
Jeśli już pięty popękają, trzeba się zgłosić do lekarza. – Głębokie pęknięcia są bardzo bolesne i dokuczliwe, upośledzające chodzenie. Czasem dochodzi nawet do zakażenia bakteryjnego i krwawienia – tłumaczy dermatolog z Medicover. – Wtedy wymagane jest stosowanie maści i leków przepisywanych na receptę, które pomagają w gojeniu się ran. Na same pęknięcia stosuje się inne leki, a na skórę wokół, która też może popękać, inne, które hamują nasilanie się zmian – dodaje.Dr Kwaśniewska przyznaje, że na kondycję skóry ogromny wpływ ma odżywianie.