[b]Mniej jeść, więcej ćwiczyć[/b]
Na wygląd brzucha wpływ ma masa ciała, ilość tkanki tłuszczowej odkładającej się w obrębie brzucha, bioder i pleców oraz styl życia. Nie służą mu zła dieta, siedząca praca, mało ruchu. Kłopot z nim mają najczęściej kobiety. By mięśnie na brzuchu były wyraźnie zarysowane, potrzeba intensywnych ćwiczeń.
Połączenie treningu siłowego, który ukształtuje mięśnie brzucha oraz ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową, pozwolą na uzyskanie widocznych efektów już po miesiącu. Z tym że ćwiczenia siłowe powinny trwać około 20 minut, zaś spalające tłuszcz około 50 minut. Należy je powtarzać 20–30 razy w każdej serii. Kobiety, które chcą mieć piękny i wymodelowany brzuch powinny regularnie ćwiczyć, nawet gdy osiągną już wymarzony efekt. Codzienne skłony i brzuszki, utwardzające mięśnie brzucha, są koniecznością w utrzymaniu ładnej sylwetki. Osoby z dużą nadwagą powinny zacząć od ćwiczeń aerobowych, cztery razy w tygodniu oraz wzmacniających ciało, w tym mięśnie brzucha. Nie należy rozpoczynać odchudzania od trudnych ćwiczeń, wtedy szybko można się zrazić i przestać ćwiczyć. Najważniejsze, by proste ćwiczenia powtarzać wielokrotnie, nawet do 25 razy w 4 seriach, by poczuć pracujące mięśnie. Wyrzeźbienie sylwetki wymaga czasu. Efektów nie da się uzyskać w krótkim czasie. Kilka tygodni ćwiczeń to absolutne minimum.
[b]Brzuch na szóstkę[/b]
Bardzo modne stało się ostatnio ćwiczenie tzw. Aerobicznej 6 Weidera. Twórca, Joe Weider, trener kulturystów, opracował program ćwiczeń, który wzmacnia mięśnie brzucha i poprawia ich rzeźbę. Trening wymaga dużej systematyczności i dokładności. Nie potrzeba do niego żadnych przyrządów. Wystarczy karimata lub koc i chęci. Nie wolno ćwiczyć na łóżku lub materacu, gdyż leżenie na miękkim podłożu spowoduje nieprawidłowe napinanie mięśni podczas unoszeń.