Tajemnicę, jaką kryje układ krwionośny żyraf, zgłębili zoolodzy z Centre of Wildlife Studies w Południowej Afryce i z amerykańskiego University of Wyoming. W tym celu przez trzy lata badali zwierzęta żyjące w Zimbabwe. Pierwsze odkrycie dotyczyło ciśnienia krwi żyraf, prawie dwa razy większego niż u innych ssaków. Drugie - wielkości serca.

"Ustaliliśmy, że serce żyraf jest mniejsze niż serce innych zwierząt o podobnych rozmiarach ciała" - mówi prof. Graham Mitchell, zoolog prowadzący badania - "A przy tym ma wyjątkowo grube ściany".

Również naczynia krwionośne żyraf są ponadprzeciętnie grube - dzięki temu układ krwionośny wytrzymuje wysokie ciśnienie krwi pompowanej przez małe, ale silne serce.

A dlaczego żyrafy mają długie szyje? Z trzech powodów. Po pierwsze, dzięki temu mogą dosięgnąć młodych pędów rozwijających się na szczytach drzew. Po drugie, widzą na większe odległości, co zwiększa ich bezpieczeństwo. A po trzecie, długie szyje poprawiają termoregulację: dzięki nim rośnie powierzchnia ciała, przez które w upalne dni zwierzę wypromieniowuje ciepło.