Mistrzostwa Europy w klasie Optimist to kategoria, w której startują dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Zawody są co roku organizowane w innym kraju, w lipcu – w Polsce, w Kamieniu Pomorskim. W regatach weźmie udział 100 dziewczynek i 150 chłopców reprezentujących 43 kraje, w tym Australię i Nową Zelandię.
Jednoosobowe optimisty, na których popłyną, są niewiele większe i niewiele cięższe od sterujących nimi żeglarzy: szerokość – 113 cm, waga – 34 kg. Zaprojektował je w latach 40. ubiegłego wieku pułkownik amerykańskiej armii Clark Mills. Jak wiele konstruktorskich pomysłów tego społecznika (zwany był Panem Sklejką) łódka Optimist też została zbudowana z myślą o dzieciach mających trudne dzieciństwo, osieroconych.
Dziś ponad 60 proc. zawodników ze wszystkich klas żeglarskich i nowych sportów wodnych startujących w igrzyskach olimpijskich zaczynała na optymiście. Wśród Polaków Mateusz Kusznierewicz, Karol Jabłoński czy Karolina Winkowska, wicemistrzyni świata w kitesurfingu.
– Zazdrościłem i córce, i synowi, który uprawia windsurfing, że mogli rozpocząć przygodę z żeglowaniem tak wcześnie i to właśnie na optimiście – mówi Piotr Winkowski, ojciec Karoliny, żeglarz, prezydent Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist w Polsce.
– To maksymalnie bezpieczna łódź: stabilna, łatwa do kierowania. I prosta w obsłudze, bo ma tylko dwa elementy zmienne: ster i szot – wyjaśnia.