Przestrzeń fundacji Shalom przy Andersa 15 tętniła życiem od rana. Katarzyna Czerwonogóra, badaczka ruchów kobiet żydowskich, dyskutowała na temat znaczenia płci w narracji historycznej i przestrzeni miasta. Agata Kondrat z UW prowadziła lekcję języka jidysz. Jacek Leociak z PAN-u przedstawiał historię Muranowa. Anna Pietruszka i Patrycja Dołowy z fundacji MaMa czytały z dziećmi wydany w wersji dwujęzycznej „Dziennik wiewiórki” Soni Kantor.
Marcin Kowalski opowiadał o zachowanych w Wieliczce niezwykłych wojennych rysunkach Ryszarda Aptego. I o książce „Niedokończona powieść”, w której wraz z Piotrem Głuchowskim starał się zrekonstruować biografię „złotego dziecka dwudziestolecia”. Jarosław Zieliński i Ernest Rogalski przestawili projekt „Warszawa 1935”, czyli trójwymiarowy spacer po przedwojennej stolicy.
Ivo Krankowski i Jan Śpiewak pokazali film „8 historii, które nie zmieniły świata”, a na koniec pianista i akordeonista Boris Malkovsky improwizował na temat standardów jidysz.
– Tym dniem zapowiedzieliśmy to, co w centrum będzie się działo od listopada – mówi Karolina Szymaniak z CKJ.
Dodaje, że ma być ono także otwarte dla osób i organizacji, proponujących własne projekty. – Będziemy się włączać w inicjatywy dotyczące historii polsko-żydowskiej – deklaruje Szymaniak. – Możemy zaoferować przestrzeń i wsparcie merytoryczne. Chcemy też pracować ze stowarzyszeniami działającymi na Muranowie – szczególnym miejscu w historii warszawskich Żydów.