Jeżeli ktoś nie miał przyjemności zapoznać się z jego twórczością, powinien odwiedzić w niedzielny poranek Filharmonię Narodową. Wówczas przekona się, jak atrakcyjne może być połączenie spuścizny polskiej, łemkowskiej i huculskiej.
[wyimek][link=http://blog.rp.pl/zkulturanaty/2010/09/03/z-kultura-na-ty/]Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne[/link][/wyimek]
Dyrektorem artystycznym i założycielem orkiestry jest Bogdan Bracha, barwna postać, człowiek odpowiedzialny za najstarszy w Polsce festiwal folkowy, lubelskie Mikołajki Folkowe. Duże wrażenie robi instrumentarium jego podopiecznych. Obejmuje bowiem m.in. dutar, lirę korbową, sopiłki czy mazanki. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z tradycyjną techniką śpiewu białego, naszej regionalnej specjalności. Cudze chwalimy, a swego nie znamy.
Niewątpliwym atutem jest też sukcesywnie rozbudowywana dyskografia Orkiestry, w której znajdziemy na przykład „Krainę gór”, „Muzykę Bojnów” czy „Nową muzykę”. Tak więc, jeżeli komuś nie uda się dotrzeć do filharmonii, powinien kupić właśnie wydany album „Drugi koncert”. Zarejestrowany w Gdańsku występ szybko zyskał opinię magicznego i należało czym prędzej udostępnić go szerszej publiczności, co uczyniła oficyna Konador. Sprawdzi się jako ekwiwalent.
[b] Orkiestra św. Mikołaja, Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, bilety: 20 zł, rezerwacja: 22 551 71 27, niedziela (5.12), godz. 11[/b]