Bulimia przez wiele lat nie istniała wyodrębniana jako osobna jednostka chorobowa i uważano ją za jeden z przebiegów anoreksji. Dopiero w 1979 roku, anglik – Gerald Russell wyodrębnił i opisał tę chorobę, którą uważał za gorzej rokującą niż anoreksja.
[srodtytul]Co to jest bulimia?[/srodtytul]
Bulimia dotyka głównie kobiety – stanowią one 90 procent chorych. Szacuje się, że jest ona cztero-, a nawet sześciokrotnie częstsza niż anoreksja. To choroba o podłożu psychicznym. Osoby, które na nią cierpią tracą kontrolę nad swoimi zachowaniami związanymi z jedzeniem i czują się głodni, nawet bezpośrednio po zjedzeniu posiłku. Powoduje to nadmierne objadanie się, które z kolei prowadzi do obwiniania się i prób pozbycia się nadmiaru pokarmów poprzez wywoływanie wymiotów, głodówki, diuretyki, środki przeczyszczające i lewatywy, oraz stosowanie nadmiernych ćwiczeń fizycznych. Niektórzy chorzy relacjonują, że wymioty przynoszą im tak dużą ulgę, że objadają się ponownie tylko po to, aby je wywołać. Są to osoby zaliczane do grupy bulimików „przeczyszczających się”. Drugi typ chorych to „nie przeczyszczający się”. Stosują głodówki, drakońskie diety, lub zbyt wiele ćwiczą.
Bulimia jest o tyle niebezpieczna, że to choroba właściwie niewidoczna. W przeciwieństwie do nadmiernie wychudzonych osób z anoreksją, osoby chore na bulimię nie różnią się specjalnie od reszty społeczeństwa. Ich dramat rozgrywa się zazwyczaj w zaciszu domu między kuchnią, a łazienką.
[srodtytul]Przyczyny bulimii [/srodtytul]