Ekspozycja jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie sztuką i kulturą Orientu, która pod koniec XIX wieku inspirowała impresjonistów, a nawet artystów z okresu Młodej Polski.
[wyimek][link=http://www.desa.pl/assets/files/pdf_katalogi_wystaw/katalog_japonia.pdf]Zobacz katalog[/link][/wyimek]
Obecnie arcydzieła chińskiej sztuki osiągają rekordowe ceny na zagranicznych aukcjach. Wraz z tym rośnie zainteresowanie sztuką całego regionu, a szczególnie sztuką japońską, prezentująca najwyższą klasę. Warto wspomnieć, że w listopadzie 2010 roku w niewielkim domu aukcyjnym w Londynie sprzedano chińską ceramiczną wazę za rekordowe 43 miliony funtów.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/galeria/9131,3,607090.html]Zobacz galerię zdjęć[/link][/wyimek]
Znamienitą część obecnej wystawy stanowi 8 katan, czyli długich mieczy samurajskich. Wśród nich są wyjątkowe obiekty, np. XVIII- wieczny miecz wykonany przez mistrza Katsume’go, posiadający certyfikat NBTHK, przyznawany mieczom o wyjątkowej wartości historycznej. Bardzo rzadki jest też okaz z oprawą zdobioną srebrnymi elementami, wykonany przez mistrza Yoshikane z Shizen dla tamtejszego księcia.
Oprócz nich, w części wystawy skupiającej się na zdobnictwie w sztuce wojennej, zobaczyć można m.in. zbroję samuraja z hełmem, pochodzące z XVIII – XIX wieku wraz z maską datowaną na dwa wieki wcześniej oraz kolekcję tsub – czyli ozdobnych jelców mieczy, które stanowią prawdziwe arcydzieła sztuki zdobniczej.