– Na świeżym powietrzu będzie tu można odpocząć, posiedzieć na leżakach i do woli eksperymentować – opowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik. Dziś w południe wokół budynku nad Wisłą otwarty zostanie plenerowy Park Odkrywców.

Cała przestrzeń o powierzchni 28 tys. mkw. została zaprojektowana na wzór pradoliny Wisły. Można tam zobaczyć, jak zachodziły przez wieki procesy erozyjne nad rzeką. Teren jest nierówny, pofalowany, pełen pagórków i głazów granitowych.

Wokół drzew stoi kilkanaście eksponatów naukowych i artystycznych. – W nietypowy sposób wykorzystują one m.in. efekty dźwiękowe i właściwości fali głosowej – wyjaśnia Nowicka.

Jednym ze znajdujących się w parku urządzeń jest przedziwna konstrukcja wystających z ziemi metalowych rur. To „Szeptacze" zaprojektowane przez artystkę Elżbietę Welę Wierzbicką.

– Kiedy zbliży się do nich człowiek, nagle „ożywają" i zaczynają wydawać dźwięki natury, m.in. śpiew ptaków, szum wiatru albo wody – opowiada Nowicka.

Przed głównym wejściem do CNK stoi instalacja grupy Greyworld.

– To szereg dłuższych i krótszych rur zamocowanych na stelażu. Kiedy ktoś powie coś do specjalnej tuby, zaczynają się poruszać i układać w kształt fali dźwiękowej – mówi Nowicka.

Czytaj więcej w Życiu Warszawy