Pandemia jeszcze się nie skończyła, więc organizatorzy 17 Nocy Muzeów w Warszawie przypominają, że trzeba zadbać, aby było to bezpieczne zwiedzanie. I dają możliwość wyboru najbardziej odpowiadającej nam formuły. Można więc dołączyć do wydarzenie w realu lub online. A zupełnie nową propozycją są artystyczne i kulturalne spacery na świeżym powietrzu, które przygotowało aż 80 instytucji.

Wybór naprawdę jest duży, od wędrówek po rezydencjach królewskich do wystawy Banksy’ego w praskim Koneserze. Interesujące atrakcje każdy może wybrać sam z pomocą strony www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/.

Dla inspiracji podsuwamy garść pomysłów.

Muzeum Narodowe  zaprasza do Gmachu Głównego w Alejach Jerozolimskich między godz. 19 a 24. Polecamy szczególnie znakomitą wystawę czasową „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z  kolekcji ERGO Hestii”, prezentującą zupełnie nieznaną prywatna kolekcję, należącą do towarzystwa ubezpieczeniowego, na co dzień niedostępną.

Na zwiedzających czeka także sześć galerii stałych: Sztuki Starożytnej, niedawno otwartej po modernizacji, Galerii Faras, Sztuki Średniowiecznej, Sztuki Dawnej, Sztuki XIX Wieku oraz   Galerii Wzornictwa  Polskiego.  
Kto woli wersję online, może dołączyć na Facebooku MNW do relacji na żywo z muzealnego studia telewizyjnego. Kamery zajrzą też do gabinetu dyrektora i muzealnych magazynów. Przewodnikami wirtualnego zwiedzania będą kuratorzy i kustosze muzeum.

Alternatywnie można wybrać się na plenerowy wieczorny kameralny spacer po Parku  Rzeźby w Królikarni oraz po zespole parkowym przy Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim (oddziałach MNW), ale wymaga to wcześniejszego zapisu.

Z kolei Zamek Królewski udostępnia sobotnie bezpłatne zwiedzanie już od godz. 11. W wnętrzach zamkowych jest co oglądać. Czeka stała Trasa Królewska z apartamentem królewskim i salami reprezentacyjnymi. Można w nich podziwiać m.in. kolekcję słynnych wedut Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Dostępna będzie Sala Tronowa z odtworzonymi srebrnymi haftowanymi orłami na zaplecku tronu, Sala Wielka – najpiękniejsza sala balowa w Warszawie, Sala Rady – miejsce posiedzeń Rady Nieustającej, pierwszego w Rzeczypospolitej stałego rządu. W zabytkowych  pomieszczeniach  eksponowane są znakomite dzieła sztuki, jak np. obrazy Marcella Bacciarellego.

Z wystaw czasowych czynna będzie najnowsza ekspozycja „Polskie elity a upadek  Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”, która przypomina, że ten wyjątkowy dokument (pierwszy w Europie) podpisano w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego

Wejście do Zamku Królewskiego na podstawie bezpłatnych wejściówek, do odebrania w kasie biletowej.

W ogrodach o godz. 20 zostanie włączona nastrojowa iluminacja. Można po nich spacerować do godz. 23. Warto przy okazji zobaczyć jubileuszową plenerową wystawę, poświęconą  odbudowie Zamku Królewskiego.

Szlakiem architektury i Banksy’ego

W Łazienkach  Królewskich można w ciągu dnia zwiedzać wszystkie obiekty za darmo: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerie z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Podchorążówkę, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (w godz. 10.00-17.30).

Natomiast w godzinach 16-21 Łazienki zapraszają na spacer szlakiem architektury, który można rozpocząć w jednym z punktów, zlokalizowanych w okolicach Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego  Amfiteatru), Nowej Kordegardy, Białego Domu, Wodozbioru oraz Starej Oranżerii. W każdym z nich znajdziemy kody QR, umożliwiające dostęp do archiwalnych zdjęć i opowieści o historii Łazienek Królewskich.

A na stronie internetowej o godz. 19 muzeum proponuje premierę nowego cyklu „Łazienki ukryte”. W pierwszym odcinku poznamy bliżej Teatr Królewski w Starej Oranżerii  oraz Stanisława Augusta jako mecenasa sztuki baletowej.
Do Nocy Muzeów dołączają również organizatorzy wystawy „The Art of Banksy. Without Limits” w Centrum Praskim Koneser. Ekspozycja będzie w sobotę otwarta dodatkowo w godzinach: 20-1. Bilety na te terminy można kupić w specjalnej cenie 10 zł w kasie na miejscu wystawy w sobotę o godz. 19. (ich liczba z powodu pandemicznych restrykcji jest ograniczona).

Wśród roślin i zwierząt

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapowiada wiele atrakcji z pogranicza przyrody, historii i sztuki. Dostępna w dzień najnowsza wystawa w pałacowych wnętrzach „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” prezentuje unikatową artystyczną kolekcję dawnych rycin oraz albumów przyrodniczych, zachwycających kunsztem graficznym. Feeria barw i egzotyka  flory i fauny to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki, jak i natury.

Wilanów ma także niezwykle rozbudowany program opowieści, warsztatów i spacerów online. Na Facebooku pokaże także mapping „Rok w Arktyce", który wcześniej był prezentowany na fasadzie pałacu.

Kto woli sztukę współczesną, powinien zainteresować się propozycja Zachęty która poleca spacerową trasę połączoną z odwiedzeniem wielu galerii – od Miejsca Projektów Zachęty przy Gałczyńskiego przez Muzeum Etnograficzne, gmach Zachęty, gdzie m.in. można obejrzeć wystawę „Rhizopolis” Joanny Rajkowskiej oraz kolekcję ukrytą w części biurowej (do zobaczenia również na Facebooku Zachęty) po Instytut Wzornictwa Przemysłowego z najnowszą wystawą Katarzyny Kozyry „Świat wzorcowy”.

Jak zwykle bogaty program Nocy Muzeum przygotowały też muzea historyczne, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na nocne zwiedzanie ekspozycji stałej w siedzibie głównej. Będzie ona też dostępne w wersji wirtualnej, podobnie jak spacer śladami unikatowych fotografii panoramy Warszawy Konrada Brandla w Fotoplastikonie.

Jeżeli sobotnia Noc Muzeów rozbudzi w nas pasje zwiedzania, to można podobne przeżycia powtórzyć jeszcze w Krakowie, gdzie zaplanowano ją na 21 maja.