Brak czasu, ubóstwo, niechlujstwo czy świadoma decyzja – jakie są motywacje i praktyki higieniczne Polaków? Okazuje się, że coraz większa grupa ludzi rezygnuje z mycia, tak samo jak rezygnuje z detergentów na rzecz ekologicznych i biodegradowalnych środków. Z drugiej strony wyniki badań na temat polskiej higieny są bardzo niepokojące: w ostatnich latach zanotowano wzrost zachorowań na wszawicę aż o 20 proc.

W „Przekroju" również rozważania o Kościele. Chociaż mówi się o jego kryzysie, liczba wiernych i nowych powołań rośnie, jednak na pewno nie w Europie. W Niemczech od 1990 r. liczba chrztów spadła o 43 proc., a ślubów o 58 proc. Siła Kościoła tkwi obecnie w Ameryce Płd. i Afryce. Czy charyzmatyczny lider, którego  tak potrzebuje Kościół, będzie pochodził z Południa – zastanawia się Marek Zając. – Papież stanie przed dylematem: jak jednoznacznie nauczać, a zarazem nikogo nie wykluczać? Jak iść w ślady Jezusa, który przy jednym stole siadał z celnikami i prostytutkami, a ostry bywał głównie wobec religijnych hipokrytów – pisze.

Paweł Althamer jest artystą, który realizuje się w działaniu. Jego projekty pokazują, że istota sztuki znajduje się w karnawałowym porządku wywracania do góry nogami tego, co ustalone. W Migros Museum fur Gegenwartkunst w Zurychu zaproponował wymianę całego personelu instytucji – na dzieci. W nowojorskiej The Wrong Gallery zatrudnił bezrobotnych z Polski, którym polecił zdemolowanie i odrestaurowanie na nowo powierzonej mu przestrzeni.  Chociaż artysta nie przykłada do nich dużej wagi, w wyniku akcji performance czasami powstają dzieła, które stają się niezależnymi obiektami sztuki.

W numerze

- Sąsiedzi strzelają do naszych wilków

- Kościół po Benedykcie XVI patrzy