Jeżeli chcemy przezwyciężyć pandemię Covid-19, szczepienia o zasięgu globalnym są koniecznością. Od początku kryzysu Europa bardzo poważnie traktuje swoją odpowiedzialność wobec społeczności międzynarodowej. Nigdy nie stawialiśmy UE na pierwszym miejscu, naszym znakiem rozpoznawczym była solidarność, a celem jest osiągnięcie do końca września 2022 r. celu poziomu zaszczepionych na świecie wynoszącego 70 proc.
Kres pandemii
Wiele krajów o niskim i średnim dochodzie wciąż ma przed sobą długą drogę do osiągnięcia tego celu. W Afryce do tej pory tylko 4 proc. ludności przyjęło szczepionkę. To dla nas wyzwanie na nieznaną dotąd skalę. Jednak wspólnymi siłami możemy i musimy mu sprostać.
Kraje UE dysponują możliwościami, aby znacząco przyczynić się do ochrony ludzkiego życia i zarazem położenia kresu pandemii na świecie. Zawdzięczamy to w znacznej mierze unijnej strategii dotyczącej szczepionek.
Czytaj więcej
Władze Rosji rozważają możliwość zamknięcia miejsc pracy na tydzień, ponieważ dzienna liczba zgonów z powodu COVID-19 jest najwyższa od początku epidemii.
Obecnie mamy ponad 4,2 mld dawek bezpiecznych i skutecznych szczepionek dla mieszkańców całego świata. Państwa UE otrzymały ponad 800 mln dawek, co pozwoliło na pełne zaszczepienie ponad 290 mln mieszkańców wspólnoty. Dobra koordynacja sprawiła, że spełniliśmy naszą obietnicę: przed końcem lata 70 proc. dorosłych obywateli UE było zaszczepionych przeciwko Covid-19. Zapewniliśmy wystarczającą liczbę dawek na potrzeby własne i mogliśmy podzielić się z innymi.