AP pisze o sprawie tzw. lex TVN, nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która ogranicza możliwość nabywania udziału w polskich mediach przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

"W praktyce zmusi ona (nowelizacja - red.) amerykańską firmę Discovery Inc. do sprzedaży pakietu kontrolnego akcji TVN (...)" - pisze amerykańska agencja. Associated Press podkreśla, że do w grupie TVN znajduje się m.in. stacja informacyjna TVN24, a telewizja ta nadaje również wieczorny program informacyjny ("Fakty" - red.), który jest oglądany "codziennie przez miliony osób".

AP pisze też, że w grę wchodzi "reputacja Polski jako kraju zapewniającego wolność mediów oraz miejsca, w którym zagraniczne spółki mogą prowadzić interesy".

"Jeśli ustawa przejdzie prawdopodobnie doprowadzi do napięcia relacji (Polski) ze strategicznym sojusznikiem, USA" - dodaje agencja w depeszy z Warszawy.

AP pisze też, że rządząca Polską partia, Prawo i Sprawiedliwość, "od dawna chciała znacjonalizować sektor medialny, powołując się na bezpieczeństwo narodowe".

"Parlamentarzyści (PiS) argumentują, że (nowelizacja) jest potrzebna, by chronić polskie media przed przejęciem przez kapitał rosyjski, chiński lub arabski" - czytamy w depeszy.

"TVN24 jest czołowym źródłem (...) informacji dla wielu Polaków" - zaznacza AP.

Agencja pisze następnie, że we wtorek w Polsce w 78 miastach mają odbyć się demonstracje w obronie stacji, na dzień przed tym, gdy parlament ma zająć się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. "Protesty organizowane przez Komitet Obrony Demokracji odbywają się pod hasłem 'wolne media, wolni ludzie, wolna Polska' i są wspierane przez grupy broniące wolności prasy i praw człowieka" - czytamy w depeszy. 

AP zauważa również, że inwestycja Discovery w TVN to "największa jak dotąd amerykańska inwestycja w Polsce". Jak czytamy TVN został kupiony za 2 mld dolarów przez firmę Scripps Networks Interactive, która następnie została pozyskana przez Discovery.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ