Jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, dziadek ze strony matki był kapitanem Wojska Polskiego w dobie powstania listopadowego i kawalerem krzyża Virtuti Militari. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Realnej w Hranicach na Morawach rozpoczął 15-letnią służbę w armii austriackiej. W 1910 r. wystąpił z wojska, po czym zajął się tworzeniem harcerstwa i działał aktywnie w ruchu spółdzielczym. Zakładał drużyny „Sokoła”, organizował tajne kursy żołnierskie, podoficerskie i oficerskie dla młodzieży polskiej. W 1913 r. wraz z kolegami opracował wzory odznak i terminów harcerskich, z których wiele obowiązuje do dzisiaj. Po wybuchu I wojny światowej był komendantem Legionu Wschodniego, a od 1916 r. II Brygady Legionów Polskich.
W 1918 r. przez Karelię i Murmańsk dotarł do Francji. Tam Komitet Narodowy Polski powierzył mu dowództwo nad formującą się armią polską. Jednostki te były organizowane poprzez ochotniczy zaciąg spośród Polaków służących w wojsku francuskim, byłych polskich jeńców wojennych z armii austro-węgierskiej i niemieckiej oraz Polonii z USA i Brazylii.
W 1918 r. oddziały armii (zwanej Błękitną) pod dowództwem Hallera walczyły z Niemcami na froncie zachodnim w Wogezach i Szampanii. Razem z Błękitną Armią walczył w wojnie polsko- ukraińskiej w 1919 roku. W czasie Bitwy Warszawskiej 1920 r. dowodził wojskami broniącymi przedpola stolicy. W latach 1921 – 1926 generalny inspektor artylerii.
W dniach zamachu majowego nie poparł Józefa Piłsudskiego. W lipcu 1926 r. został przeniesiony w stan spoczynku. Początkowo związany z Narodową Demokracją, potem z Chrześcijańską Demokracją. Współtwórca Frontu Morges i Stronnictwa Pracy. W latach 1940 – 1943 członek Rządu RP na emigracji. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii.
Pułkownik. Od 1909 r. służył w armii rosyjskiej, od grudnia 1917 r. w I Korpusie Polskim w Rosji. W latach 1919 – 1920 dowodził 5. Dywizją Strzelców Syberyjskich, z resztkami której przedarł się przez Irkuck i Harbin do Polski. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, za którą otrzymał krzyż Virtuti Militari. Służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. W czasie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Zmarł na emigracji w Londynie w 1970 r.
Generał. Pochodził z rodziny o znakomitych tradycjach wojskowych i wielkich zasługach dla ojczyzny. Jego przodek, rycerz Maciej Rozwadowski, zasłynął w bitwie pod Wiedniem.
Tadeusz Rozwadowski rozpoczął naukę wojskową w Szkole Kadetów Kawalerii w Hranicach na Morawach. Następnie w latach 1882 – 1886 studiował w Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu. Był znawcą konstrukcji artyleryjskich i sam miał w dorobku kilka nowatorskich projektów, m.in. prosty i skuteczny przyrząd celowniczy. W czasie I wojny światowej w armii austriackiej, współpracował z polskim ruchem niepodległościowym. W czasie wojny polsko-ukraińskiej dowodził drugą – niemniej dramatyczną niż pierwsza – obroną Lwowa na początku 1919 roku. Jako szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego współpracował z Józefem Piłsudskim przy przygotowaniu planu bitwy warszawskiej. W latach 1921 – 1926 pełnił funkcję generalnego inspektora kawalerii. Był przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego i dowódcą wojsk rządowych podczas przewrotu majowego. W 1927 r. przeniesiony w stan spoczynku.
Żołnierz armii austriackiej w latach 1899 – 1905, następnie zaangażowany w ruch niepodległościowy. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów. Był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. W chwili upadku monarchii austriackiej przejął Komendę Wojskową w Krakowie. Dekretem z 1 listopada 1918 Rada Regencyjna Królestwa Polskiego postanowiła „w uznaniu patriotycznego, dzielnego i odpowiadającego wojskowym interesom polskim zachowania się mianować brygadiera Roję Bolesława generałem brygady Wojsk Polskich i dowódcą brygady w Krakowie”. Stopień ten zatwierdził w krótkim czasie wódz naczelny Piłsudski. W 1919 r. walczył na froncie litewsko-białoruskim. 8 sierpnia 1919 dokonał zajęcia Mińska Litewskiego. W 1922 r. przeniesiony w stan spoczynku. W latach 1928 – 1929 poseł na sejm. Zamordowany w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.
Po wybuchu I wojny światowej służył w armii austriackiej jako komendant baterii w 29. Pułku Artylerii Polowej. Odnosi rany, w uznaniu zasług mianowany zostaje na stopień kapitana. W czasie wojny polsko-ukraińskiej w listopadzie 1918 r. był komendantem polskich sił zbrojnych we Lwowie. Od 22 listopada do 12 grudnia – komendantem miasta i powiatu Lwowa. Następnie dowodził brygadą lwowską. W 1920 r. wobec zagrożenia ze strony bolszewików stanął na czele Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej. Był posłem na sejm. Służbę w armii zakończył w stopniu pułkownika.
Generał. Członek Drużyn Strzeleckich, a po wybuchu I wojny światowej żołnierz Legionów. Walczył w bitwie pod Kaniowem. W 1918 r. w Moskwie zajmował się ewakuacją Polaków i rekrutacją do polskich oddziałów. Od sierpnia 1918 – w stopniu majora – organizował 5. Dywizję Strzelców Polskich, zwaną też Dywizją Syberyjską. Walczyła ona wspólnie z wojskami admirała Aleksandra Kołczaka, Korpusem Czesko-Słowackim i siłami ekspedycyjnymi ententy przeciwko bolszewikom. Dostał się do sowieckiej niewoli i więziony był w Krasnojarsku i Omsku. Trafił do moskiewskiego więzienia na Butyrkach. 17 stycznia 1922 roku wymieniony na sowieckich komisarzy. Po dojściu do zdrowia obejmuje nowe obowiązki. W dwudziestoleciu międzywojennym dowodził 5. Dywizją Piechoty, był komendantem Straży Granicznej. We wrześniu 1939 roku dowodził obroną Warszawy. W latach 1939 – 1945 w niewoli niemieckiej. Po wojnie na emigracji w Wielkiej Brytanii.
Przygotowując noty, korzystałem z Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN i Wikipedii