List otwarty Stowarzyszenia Francuskich Polonistów: Jesteśmy zbulwersowani

List otwarty Stowarzyszenia Francuskich Polonistów.

Aktualizacja: 05.03.2019 21:47 Publikacja: 05.03.2019 19:13

Prof. Jan Tomasz Gross podczas konferencji w Coll?ge de France

Prof. Jan Tomasz Gross podczas konferencji w Coll?ge de France

Foto: Fondation Pour la Memoire de la Shoah

W Paryżu 21 i 22 lutego 2019 odbyła się w Ecole des hautes études en sciences sociales i w College de France konferencja naukowa zatytułowana „La nouvelle école polonaise d'histoire de la Shoah" („Nowa polska szkoła badań nad Zagładą"), zorganizowana przez kilka wysokiej rangi instytucji naukowych: Fondation pour la Mémoire de la Shoah, EHESS, CNRS: Institut d'Histoire moderne et contemporaine et Institut des sciences sociales du Politique, Centre de recherches historiques (EHESS-CNRS), Université de Strasbourg, Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk w Paryżu oraz czasopismo „L'histoire". Przypomnieć należy, że konferencja lutowa była kontynuacją ważnego wydarzenia naukowego z roku 2005, słynnej już dziś konferencji „Les Juifs et la Pologne, 1939–2004: aspects multiformes du passé" („Żydzi i Polacy, 1939–1945: złożone formy przeszłości"), która miała miejsce w Bibliotheque nationale de France, z udziałem Władysława Bartoszewskiego, Marka Edelmana i Simone Veil, i która zaprezentowała francuskiemu środowisku naukowemu rozwijające się wtedy w Polsce badania nad Zagładą.

Polscy przedstawiciele tej nowej szkoły naukowej zaproszeni zostali przez badaczy francuskich między innymi po to właśnie, aby pokazać wartość i ogrom pracy, która została już wykonana i ciągle prowadzona jest w Polsce nad historią Zagłady. Pracy tak bardzo potrzebnej dzisiaj, kiedy naruszane są fundamentalne wartości europejskiej kultury.

Oświadczeniem tym pragniemy wyrazić zaniepokojenie zachowaniem i wypowiedziami grupy Polaków mieszkających we Francji, zarówno w czasie trwania obrad, jak i w materiałach udostępnianych później w internecie: chodzi tu o gwizdy i obraźliwe okrzyki pod adresem referentów i publiczności, jak również inne zachowania zakłócające przebieg konferencji, w tym wypowiedzi o charakterze antysemickim i rasistowskim. Jednocześnie jesteśmy zbulwersowani sposobem, w jaki konferencja, na której występowali wybitni polscy i francuscy naukowcy, została przedstawiona w Telewizji Polskiej, zwłaszcza w głównym wydaniu „Wiadomości" w sobotę 23 lutego 2019 r.

Jesteśmy polonistami, historykami, językoznawcami, tłumaczami, działaczami kultury zgrupowanymi w Société française d'études polonaises (Stowarzyszenie Francuskich Polonistów).

Wielu z nas od lat osiemdziesiątych, nieprzerwanie, często pro publico bono, prowadzi działalność, która przyczynia się do rozwijania jakościowych badań naukowych oraz lepszej znajomości Polski we Francji, mądrzejszego i głębszego zrozumienia jej historii i kultury. Działamy ponad politycznymi podziałami, ale ściśle w ramach demokratycznych zasad i konwencji.

Manifestacje o charakterze rasistowskim i antysemickim, nasilające się w niektórych środowiskach Polonii, niepokoją szczególnie dlatego, że niszczą obraz Polski, szkalują jej obywateli, przedstawiając społeczeństwo polskie jako nietolerancyjne, niezdolne do demokratycznej debaty i autorefleksji.

Mamy nadzieję, że spotkamy się ze zrozumieniem oraz z pomocą Ambasady Polskiej oraz polskich instytucji państwowych we Francji w naszych staraniach o kształtowanie patriotyzmu wolnego od zachowań obcych idei polskości otwartej i tolerancyjnej.

Paryż, 27 lutego 2019 r.

Zarząd i członkowie Société francaise d'études polonaises – Stowarzyszenia Francuskich Polonistów oraz ponad 500 osób popierających list. Wszystkie podpisy dostępne na stronie:

https://www.petycjeonline.com/list_otwarty_ws_konferencji_naukowej_nowa_polska_szkoa_bada_historycznych_nad_zagad

* * *

W piątek francuska minister szkolnictwa wyższego Frederique Vidal skierowała list do wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, w którym przypomniała, że konferencja została zakłócona w „zorganizowany sposób przez działaczy tygodnika »Gazeta Polska«", i wezwała polskie władze do publicznego zdystansowania się od tych zakłóceń.

Kraj
Ustawa "lex Tusk". "Czy Andrzej Duda dołączy do polowania na czarownice?"
Kraj
Światowy Dzień Środowiska już wkrótce! Jaki temat przyświeca nam w tym roku?
Kraj
Ziobro vs Morawiecki: „Ile razy premier dymisjonował ministra sprawiedliwości?”
Materiał partnera
Miliony euro na społeczne projekty
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Bezpieczeństwo
Kto zawiadomi Polaków o ataku z powietrza? Rząd planuje zmiany
Kraj
Kaczyński i Tusk chcą dawać 800+. „Ale to nie wystarczy, aby rządzić”