„Planety” zabierają widzów BBC Earth w zapierającą dech w piersiach podróż po Układzie Słonecznym, ujawniając za pomocą wyjątkowych efektów wizualnych niezbadane dotychczas przez człowieka światy. Każdy z pięciu odcinków przybliża dramatyczny moment narodzin oraz ewolucję poszczególnych planet i całego Układu Słonecznego, odkrywając przy tym tajemnicze krajobrazy odległych planet oraz procesy, które ukształtowały znany nam świat. Wykorzystując najnowsze doniesienia ze świata nauki, ukazuje również, jak bardzo ich przeszłość i przyszłość są ze sobą splecione. Ziemia nie byłaby taka sama, gdyby choć jednej z nich zabrakło.

Zwieńczeniem cyklu BBC Earth będzie premiera dwóch programów poświęconych 50-tej rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Dzięki wykorzystaniu archiwalnych nagrań telewizyjnych oraz zapisów NASA „Lądowanie na Księżycu” przybliży widzom przebieg misji Apollo 11, od dramatycznego startu, po budzące grozę lądowanie. W programie pokazane zostanie również, jak niewiele brakowało, aby misja poniosła porażkę.

Kolejną propozycją jest „8 dni: na Księżyc i z powrotem”. Za pomocą spektakularnych efektów specjalnych oraz zapisu audio z kokpitu odtworzone zostaną kluczowe wydarzenia podczas samej misji, od momentu, kiedy załoga po raz pierwszy ujrzała Księżyc, po pierwszy krok Neila Armstronga na jego powierzchni i powrót do domu. Archiwalne nagrania wideo łączą się tutaj z nowym materiałem filmowym, tworząc dokument, przedstawiający przebieg najważniejszej misji kosmicznej w historii.

BBC Earth wychodzi naprzeciw wszystkich żądnych wiedzy nie tylko zapraszając ich przed telewizory. Wspólnie z Centrum Nauki Kopernik sprowadza Księżyc na Ziemię. W Polsce „Księżyc” zagości przez trzy dni. Pojawi się on na warszawskich bulwarach wiślanych obok planetarium Centrum Nauki Kopernik już 30 maja wieczorem, gdzie pozostanie aż do 2 czerwca. 

Projekt, o którym mowa, „Museum of the Moon”, to wędrująca po świecie instalacja artystyczna przedstawiająca Księżyc, autorstwa brytyjskiego artysty Luke’a Jerrama. Zasłynął on dzięki niezwykłym projektom artystycznym, które od 19 lat ekscytują i inspirują ludzi na całym świecie. „Księżyc” ma średnicę siedmiu metrów, a jego powierzchnia została odwzorowana na podstawie szczegółowego zdjęcia NASA w przybliżonej skali 1: 500 000. Każdy jego centymetr reprezentuje więc pięć kilometrów powierzchni prawdziwego Księżyca Dodatkowo instalacja jest piękną kompozycją przestrzennej rzeźby i ścieżki dźwiękowej, stworzonej przez Dana Jonesa, kompozytora nagrodzonego nagrodą BAFTA oraz nagrodą Ivora Novello.

Instalacja została zaprezentowana do tej pory w ponad 20 krajach i zobaczyło ją ponad trzy miliony osób, w tym aż 60 000 w katedrze w Liverpoolu, 83 000 w kościele w Hull Minster, co okazało się być największą liczbą odwiedzających kościół w jego 750-letniej historii oraz ponad 200 000 na olimpijskim basenie w Pekinie. „Księżyc” zobaczyło także 250 000 osób podczas jego tournée po Indiach z British Council.

„Planety”

Znany z programu BBC „Cuda wszechświata” profesor Brian Cox zaprasza na swój nowy program, w którym przy pomocy niesamowitych efektów wizualnych opowiada fascynującą historię powstania naszego Układu Słonecznego. Każda z ośmiu planet kryje zupełnie inną tajemnicę. Profesor przedstawia teorie naukowe na temat wyschniętych wodospadów na Marsie, surowej atmosfery Wenus, powstawania wody na jednym z księżyców Saturna oraz migracji planet na początku formowania się Układu Słonecznego. Ten magnetyzujący i zrealizowany z rozmachem program gwarantuje solidną porcję wiedzy.

„Naukowcy i kosmici”

23.06, 00:00

19.07, 18:55

Poszukiwanie obcych trwa! Zakończywszy wybitną karierę w dziedzinie kosmologii, Astronom Królewski profesor Martin Rees podjął się poszukiwania istot pozaziemskich. I przyznaje, że to już nie science fiction – zaangażowani są w nie najwięksi naukowcy na świecie. Wraz z niesamowitym rozwojem naszej wiedzy o wszechświecie jesteśmy coraz bliżej odpowiedzi na pytanie o istnienie życia poza Ziemią. Wielu naukowców sądzi, że żyjemy w galaktyce pełnej planet tętniących życiem. Czy kiedykolwiek odnajdziemy organizmy podobne do naszych? Czy jakiekolwiek istoty rozwinęły się na tyle, byśmy mogli się z nimi komunikować? Martin Rees, wraz z innymi astrobiologami, ocenia ostatnie postępy naukowe w tej dziedzinie i stara się odpowiedzieć na jedno z najbardziej intrygujących od wieków pytań – czy jesteśmy sami we wszechświecie? Profesor uważa, że nasze wyobrażenie na temat istot pozaziemskich może być mylne. Jeśli ma rację, nie powinniśmy szukać istot podobnych do nas samych, lecz maszyn.

„Czy warto lecieć na Marsa?”

30.06, 00:00

15.07, 18:55

Wykształcony w zakresie astrofizyki, aeronautyki i medycyny dr Kevin Fong z pomocą ekspertów przedstawia bilans zysków i zagrożeń związanych z wyprawą na planetę Mars. Analizuje, jakie wyzwania stoją przed nami i czy są możliwe do zrealizowania.

„Sygnały z kosmosu”

16.07, 18:55

Od wieków zastanawiamy się, czy jesteśmy jedyną cywilizacją we wszechświecie. Wysłaliśmy w kosmos setki sygnałów, ale nigdy nie dostaliśmy odpowiedzi. Aż do dziś.

„Ziemia ludzi: spojrzenie z kosmosu”

17.07, 18:55

Wykorzystując obrazy Ziemi zrobione z kosmosu w ciągu ostatnich 45 lat i oszałamiające sekwencje poklatkowe, astronauci ujawniają, w jaki sposób ludzkość zmienia świat – na lepsze i gorsze.

„James May i Księżyc”

18.07, 18:55

Będąc dzieckiem presenter Top Gear (i miłośnik przestrzeni) James May marzył o byciu astronautą. Był zafascynowany inżynierią, która umożliwiła podróże ludzi w kosmos, w tym słynną wyprawę na Księżyc. Teraz nadszedł czas, aby James May sam włożył skafander kosmiczny i wyruszył w fascynującą podróż, aby odkryć historie bohaterów lądujących na Księżycu. Dzięki swojemu unikalnemu rodzajowi humoru przedstawia postępy podróży kosmicznych – od Roberta Goddarda, ojca projektowania rakiet, po ludzi, którzy sami chodzili po księżycu.

„James May na krańcach wszechświata”

20.07, 14:00

Miłośnik kosmosu James May podróżuje na skraj Ziemi w jednym z najbardziej znanych samolotów XX wieku – samolocie szpiegowskim U-2. Ten samolot z czasów Zimnej Wojny, został zaprojektowany tak, aby móc wylecieć poza zasięg rakiet, radarów i samolotów myśliwskich. Przez trzy dni James May odbywa intensywny trening, rozmawia z pilotami sił powietrznych, odkrywa historię samolotu i przygotowuje się do startu. A gdy w końcu wzlatuje dwa razy wyżej niż jumbo jet, jest w stanie zaobserwować krzywiznę Ziemi na tle czerni kosmosu niemalże niczym astronauta.

„Kosmiczne podróże”

25.07, 18:55

Od pierwszego lotu załogowego do turystycznych lotów w kosmos minęło 100 lat. Profesor Brian Cox rozmawia z ekspertami z NASA, Virgin Galacic oraz Space X o przeszłości oraz przyszłości kosmicznej turystyki.

„Lądowanie na Księżycu”, premiera 21.07 o godz. 21:00

Dzięki wykorzystaniu archiwalnych nagrań telewizyjnych oraz zapisów NASA „Lądowanie na Księżycu” przybliży widzom przebieg misji Apollo 11 – od dramatycznego startu, aż po budzące grozę lądowanie. Program ukaże również, jak niewiele brakowało, aby słynna misja poniosła porażkę.

„8 dni: na Księżyc I z powrotem”

20.07, 21:00

8 dni, 3 godziny, 18 minut, 35 sekund – tyle dokładnie trwała misja statku kosmicznego Apollo 11. Dotychczas dostępne były jedynie fragmenty nagrań, przedstawiające tamte wydarzenia. Obecnie, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych efektów specjalnych oraz utajnionego wówczas zapisu audio z kokpitu, twórcy programu odtwarzają kluczowe wydarzenia podczas samej misji – od momentu, kiedy załoga po raz pierwszy ujrzała Księżyc, po pierwszy krok Neila Armstronga na jego powierzchni i emocjonujący powrót do domu. Oryginalne archiwalne nagrania wideo łączą się tutaj z nowym materiałem filmowym, tworząc przełomowy dokument, przedstawiający pełną historię przebiegu najważniejszej misji kosmicznej w naszych dziejach. To także ogromny krok w dziedzinie produkcji dokumentalnej.