Wykorzystywanie paliwa pozyskiwanego z zasobów wody na Księżycu to rozwiązanie tańsze niż transportowanie paliwa z Ziemi.

Chociaż woda w stanie płynnym nie występuje na powierzchni Księżyca, to jednak wcześniejsze badania wykazały, że lód może znajdować się na Księżycu w kraterze położonym w pobliżu południowego bieguna naturalnego satelity Ziemi.

Japonia - jak pisze agencja Kyodo - chce wraz z USA zbudować stację kosmiczną na orbicie Księżyca, a do 2035 roku zamierza zbudować fabrykę paliwa na południowym biegunie satelity Ziemi.

Paliwo wytwarzane z wody pozyskanej z krateru ma być wykorzystywane do zasilania statków kosmicznych, które będą przewozić astronautów z bazy na orbicie na powierzchnię Księżyca - i z powrotem - tłumaczą przedstawiciele JAXA.

Pozyskanie paliwa z wody jest możliwe dzięki rozbiciu cząsteczek wody na tlen i wodór i ponowne ich łączenie, przy którym dochodzi do wyzwolenia się energii.

Według szacunków JAXA do pozyskania paliwa potrzebnego na lot z bazy na orbicie na powierzchnię Księżyca i z powrotem trzeba użyć 37 ton wody.

Zdaniem JAXA taniej będzie stworzyć infrastrukturę do wytwarzania paliwa z wody na Księżycu, niż przewozić wodę z Ziemi.