To dalszy ciąg blamażu jakim okazał się wczorajszy uroczysty pierwszy start rakiety z satelitami z nowego kosmodromu Wastocznyj (Wschodni). Sojuz 2.1a nie wzniósł się w powietrze, bowiem dostał błędny sygnał z kabla prowadzącego do kanału paliwowego. Kabel wyprodukowały rosyjskie zakłady NPO Automatyka. Dyrektor zakładów został uznany za niekompetentnego i postawiony do dyspozycji rady nadzorczej.

Naganę dostał wicepremier Dmitrij Rogozin, który od lat odpowiada za branżę kosmiczną i nie radzi sobie z nadzorem nad budową nowego kosmodromu. Surową naganę dostał Igor Komarow szef Roskosmosu.

Komarow oświadczył, że agencja potrzebuje więcej pieniędzy na dokończenie budowy kosmodromu oraz miasteczka Ciołkowski, w którym zamieszkają pracownicy lądowiska. Dotąd budowa kosmodromu kosztowała blisko 3 mld dol. z których część została przywłaszczona przez spółki uczestniczące w inwestycji. Prowadzonych jest ponad 20 śledztw w sprawie korupcji i kradzieży środków publicznych, kilka spraw trafiło do sądu.

Sojuz wystartował dziś pomyślnie po dobie przestoju i wyniósł na orbity trzy satelity telekomunikacyjne. Następny start odbędzie się dopiero w przyszłym roku.

Położone w obwodzie Amurskim kosmiczne lotnisko zastąpić ma słynny Bajkonur, który po rozpadzie ZSRR znalazł się na terytorium Kazachstanu. Rosja dzierżawi Bajkonur od 1994 r. Kazachstan dobrze zarabia na kosmicznej dzierżawie. Kosztuje ona Rosję rocznie ok. 100 mln dol.. Do tego całe kosmiczne lotnisko bardzo już się zestarzało. Dlatego w 2010 r zapadła decyzja o budowie własnego kosmodromu.
Jako miejsce wybrano osadę Uglegorsk lezącą w widłach dwóch rzek: Zei i Wielkiej Piery. Budowa ruszyła w 2012 r. Dlaczego tam? Do 2007 r istniał tam doświadczalny kosmodrom wojskowy Swobodnyj (Wolny). Powierzchnia nowego kosmicznego lotniska to 700 km kw. (cała działka na 1035 km kw); oprócz kompleksu startowego, klasycznego lotniska, zakładów tlenowo-azotowych i wodorowych na potrzeby pojazdów kosmicznych, powstanie tam też 115 km dróg oraz 125 km linii kolejowej. W Uglegorsku budowane jest miasteczko dla pracowników kosmodromu.

Poważnym wyzwaniem dla budowniczych jest klimat. Zimy ze średnią - 25 st C i lata + 25 st C. Pierwsze przymrozki zaczynają się już we wrześniu, a mróz na dobre zagości w październiku, by ustąpić dopiero w maju.