W środę NASA opublikowała zapis 16-minutowego nagrania audio z Marsa, które dokumentowało pierwszą jazdę próbną łazika po powierzchni Czerwonej Planety. Nagranie pochodzi z 4 marca.

Na nagraniu słychać dźwięki wydawane przez sześć metalowych kół łazika w kontakcie z powierzchnią planety.

- Gdybym usłyszał takie dźwięki wydawane przez mój samochód, zjechałbym na pobocze i wezwał pomoc drogową - komentuje Dave Gruel, inżynier z zespołu odpowiedzialnego za misję łazika Perseverance.

- Ale gdy zastanowimy się przez chwilę, by zastanowić się nad tym co słyszymy i co zostało nagrane, okaże się, że ma to sens - dodaje.

Łazik Perseverance wylądował na powierzchni Marsa 18 lutego. To największy i najbardziej zaawansowany technicznie pojazd wysłany jak dotąd na Marsa.

Łazik, w ramach swojej misji, ma szukać śladów życia, które mogło istnieć kiedyś na Czerwonej Planecie. Próbki pobrane na Marsie przez Perseverance mają zostać wysłane na Ziemię.

Pojazd jest wyposażony w dwa mikrofony - za pomocą jednego z nich zarejestrował szmer wiatru na Czerwonej Planecie - to nagranie zostało już wcześniej przesłane na Ziemię.

Na nagraniu opublikowanym obecnie słychać wysoki dźwięk przypominający zgrzyt, którego źródła NASA na razie nie zna.