W środę NASA opublikowała zapis 16-minutowego nagrania audio z Marsa, które dokumentowało pierwszą jazdę próbną łazika po powierzchni Czerwonej Planety. Nagranie pochodzi z 4 marca.

Na nagraniu słychać dźwięki wydawane przez sześć metalowych kół łazika w kontakcie z powierzchnią planety.

- Gdybym usłyszał takie dźwięki wydawane przez mój samochód, zjechałbym na pobocze i wezwał pomoc drogową - komentuje Dave Gruel, inżynier z zespołu odpowiedzialnego za misję łazika Perseverance.

- Ale gdy zastanowimy się przez chwilę, by zastanowić się nad tym co słyszymy i co zostało nagrane, okaże się, że ma to sens - dodaje.

Łazik Perseverance wylądował na powierzchni Marsa 18 lutego. To największy i najbardziej zaawansowany technicznie pojazd wysłany jak dotąd na Marsa.

Łazik, w ramach swojej misji, ma szukać śladów życia, które mogło istnieć kiedyś na Czerwonej Planecie. Próbki pobrane na Marsie przez Perseverance mają zostać wysłane na Ziemię.

Pojazd jest wyposażony w dwa mikrofony - za pomocą jednego z nich zarejestrował szmer wiatru na Czerwonej Planecie - to nagranie zostało już wcześniej przesłane na Ziemię.

Na nagraniu opublikowanym obecnie słychać wysoki dźwięk przypominający zgrzyt, którego źródła NASA na razie nie zna.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ