Nowe życie teleskopu

Naprawa na orbicie. Urządzenia zainstalowane na pokładzie Hubble’a pozwolą mu pracować jeszcze przez wiele lat

Aktualizacja: 16.05.2009 09:39 Publikacja: 16.05.2009 01:07

Astronauta Andrew Feustel naprawia teleskop podczas pierwszego spaceru kosmicznego

Astronauta Andrew Feustel naprawia teleskop podczas pierwszego spaceru kosmicznego

Foto: AP/NASA

Piątek na pokładzie promu Atlantis był dniem drugiego z pięciu planowanych wyjść w przestrzeń kosmiczną. W czwartek astronauci wymienili kamerę i komputer. Zainstalowali też system dokujący dla silnika rakietowego, który w przyszłości pozwoli sprowadzić teleskop Hubble’a na Ziemię.

[srodtytul]Nauka zamykania drzwi[/srodtytul]

Bohaterami piątku była para astronautów Michael Massimino i Michael Good. W charakterystycznych „nadmuchanych” skafandrach opuścili bezpieczny wahadłowiec. Podczas tego wyjścia astronauci mieli wymienić wszystkie sześć żyroskopów oraz niektóre baterie urządzenia.

– Żyroskopy są absolutnie niezbędne do utrzymywania stałego położenia teleskopu – powiedział Preston Burch, menedżer projektu teleskopu Hubble’a, serwisowi Space.com.

Z sześciu, w jakie wyposażono Hubble’a, teoretycznie działały trzy, ale przez ostatni rok w praktyce tylko dwa, ponieważ jeden musiał być rezerwowy.

– Wymiana pozwoli przywrócić teleskopowi pełną sprawność, która powinna się utrzymać przez co najmniej pięć lat – dodał Burch.

Choć wielokrotnie ćwiczona, wymiana każdego elementu nie jest prosta. Naprawa na orbicie wymaga od astronautów niezwykłego skupienia i wyjątkowej sprawności, aby w kombinezonie krępującym ruchy nie zniszczyć któregoś z delikatnych urządzeń teleskopu.

– Będziemy w naprawdę delikatnym miejscu we wnętrzu teleskopu – opowiadał przed lotem astronauta Good. – Odetchnę z ulgą, kiedy uda się wszystko wymienić i zamknąć za sobą drzwi.

W poprzednich misjach naprawczych astronauci mieli trudności z domknięciem drzwi wejściowych do sekcji żyroskopów. Massimino i Good spędzili całe godziny na trenowaniu jedynie zamykania i otwierania tych drzwi.

[srodtytul]Świadectwo zdrowia [/srodtytul]

Baterie Hubble’a nie były wymieniane od 1990 roku, kiedy rozpoczęła się misja teleskopu. Już od dawna zdradzają objawy starości. – Jak w każdym urządzeniu, choćby w samochodzie, akumulator po jakimś czasie jest martwy – powiedział Keith Walyus, menedżer operacji misji Hubble’a z Goddard Space Flight Center w Greenbelt. – Zamierzamy wyposażyć teleskop w zupełnie nowy zestaw baterii, który pozwoli mu działać jeszcze przez lata.

Pierwsza część wymiany baterii odbyła się w piątek. Na poniedziałek zaplanowano instalację pozostałych baterii. Plany na sobotę zakładają dołączenie spektrografu zaprojektowanego do obserwacji odległego wszechświata do wymienionej w czwartek kamery.

Astronauci zajęli się również badaniem promu Atlantis. Korzystając z rozkładanego ramienia robota, zeskanowali obraz 40 płytek osłony termicznej z lewej strony wahadłowca. Płytki te zostały pominięte podczas wcześniejszej kontroli.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa potrzebują ich obrazu, aby móc wystawić pojazdowi „świadectwo zdrowia” i dać zielone światło do powrotu na Ziemię.

[i]—space. com, ap, afp[/i]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/mail][/i]

Piątek na pokładzie promu Atlantis był dniem drugiego z pięciu planowanych wyjść w przestrzeń kosmiczną. W czwartek astronauci wymienili kamerę i komputer. Zainstalowali też system dokujący dla silnika rakietowego, który w przyszłości pozwoli sprowadzić teleskop Hubble’a na Ziemię.

[srodtytul]Nauka zamykania drzwi[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne