Abp. Jędraszewski z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Archidiecezja Krakowska poinformowała na Twitterze, że metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Publikacja: 22.05.2023 13:11

Abp. Jędraszewski z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Foto: KPRP/Marek Borawski

W sobotę prezydent Andrzej Duda odznaczył metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za jego służbę Ojczyźnie i Kościołowi – poinformowała za pośrednictwem Twittera Archidiecezja Krakowska. 

Czytaj więcej

Radni wycofali się z obrony abpa Jędraszewskiego. Poszło o miliony z UE

Duchowny obchodził tego dnia w Krakowie swój złoty jubileusz – 50. rocznicę święceń kapłańskich. Głównym elementem obchodów była msza święta odprawiana w katedrze na Wawelu. Na uroczystości pojawili się najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości – m.in. Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Krzysztof Sobolewski, Ryszard Terlecki czy Marek Pęk.

Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta, odznaczenie nadano za "wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i propagowanie postaw patriotycznych".

Order Odrodzenia Polski to order ustanowiony w 1921 r. nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Kościół
Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele: Pierwsza jest zazwyczaj reakcja obronna
Kościół
Media: Abp Sławoj Leszek Głódź w szpitalu. "Jest w ciężkim stanie"
Kościół
Episkopat ustala wysokość kar pieniężnych dla polskich księży
Kościół
Pedofilia w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski: Interwencja Watykanu albo będą kolejne afery
Kościół
Apel Państwowej Komisji ds. osób wykorzystanych seksualnie