Ks. Dariusz Oko skazany przez niemiecki sąd

Ksiądz Dariusz Oko został uznany przez sąd w Kolonii za winnego podżegania do nienawiści. Na duchownego nałożono grzywnę w wysokości 4800 euro lub 120 dni aresztu.

Aktualizacja: 26.07.2021 20:44 Publikacja: 26.07.2021 20:15

ks. Dariusz Oko

ks. Dariusz Oko

Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Sprawa dotyczy artykułu, który ukazał się w magazynie "Thelogisches". Ksiądz Dariusz Oko opisywał działania wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, połączonej z praktykami homoseksualnymi, która działa na szkodę nieletnich i wykorzystuje zależnych od niej kleryków.

Z treścią artykułu nie zgodził się niemiecki kapłan Wolfgang Rothe, który zażądał reakcji prokuratury w Niemczech.

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której uznany naukowiec - ksiądz profesor Oko - wraz z niemieckim teologiem o olbrzymim dorobku naukowym, publikują artykuł naukowy demaskujący działanie grupy homoseksualnych gwałcicieli wewnątrz Kościoła i to zostało uznane przez niemiecki sąd za podżeganie do nienawiści. Sąd nie tylko depcze wolność naukową, ale pokazuje też, że wyżej ceni sobie sprawców niż ofiary - skomentował decyzję sądu w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Sąd skazał również w poniedziałek redaktora naczelnego "Thelogisches", ks. Johannesa Stöhra.

- To pokazuje niemiecką butę i antypolskie uprzedzenia, ale przede wszystkim szaleństwo lewicowej, genderowej ideologii. To memento, że nie możemy w Polsce pozwolić na tego typu paranoję, by ta polityczna poprawność, doprowadzona do granic absurdu, nie tylko ograniczała wolność akademicką, ale też stawiała wyżej oprawców, niż osoby pokrzywdzone - komentował Romanowski.

W opublikowanym artykule przedstawiono mechanizmu, które doprowadziły do najwyższych urzędów pozbawionego już godności kościelnych kard. Theodora McCarrick’a.

Kościół
Media: Abp Sławoj Leszek Głódź w szpitalu. "Jest w ciężkim stanie"
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Kościół
Episkopat ustala wysokość kar pieniężnych dla polskich księży
Kościół
Pedofilia w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski: Interwencja Watykanu albo będą kolejne afery
Kościół
Apel Państwowej Komisji ds. osób wykorzystanych seksualnie
Kościół
Abp. Jędraszewski z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Kościół
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Skala tuszowania pedofilii w Kościele jest ogromna