Rosja chwali się kolejną zdobyczą na Ukrainie. Drugi taki komunikat w ciągu 48 godzin

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że rosyjska armia zajęła wieś Nowomychajłiwka w obwodzie donieckim. Wieś położona jest ok. 40 km na południowy-zachód od Doniecka.

Publikacja: 22.04.2024 14:06

Ukraińska armia podawała rano, że odpiera ataki Rosjan w rejonie Nowomychajłiwki

Ukraińska armia podawała rano, że odpiera ataki Rosjan w rejonie Nowomychajłiwki

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 789

Informacji podawanych przez Rosję ws. zdobyczy na Ukrainie nie sposób potwierdzić w niezależnych źródłach.

Czy Rosjanie zajęli dwie wsie w obwodzie donieckim w ciągu 48 godzin?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy jeszcze rano informował, że Rosjanie powstrzymują rosyjskie natarcia w rejonie Nowomychajłiwki.

Rosjanie twierdzą, że przejęli pełną kontrolę nad wsią i „poprawili sytuację taktyczną wzdłuż linii frontu”. To ostatni sformułowanie jest regularnie używane przez resort obrony Rosji. Może oznaczać zarówno niewielkie przesunięcie linii frontu, jak i umocnienie się na już zajmowanych pozycjach.

Czytaj więcej

Siergiej Ławrow straszy wojną atomową. W tle pomoc USA dla Ukrainy

W niedzielę resort obrony Rosji podał, że rosyjska armia zajęła miejscowość Bohdanivka, położoną na północny wschód od miejscowości Czasiw Jar. Czasiw Jar to strategicznie położone miasteczko, którego zajęcie mogłoby umożliwić Rosji ofensywę w stronę Słowiańska, Kramatorska i dotarcie do administracyjnych granic obwodu donieckiego.

Przełamanie frontu w rejonie Czasiw Jaru mogłoby doprowadzić - zdaniem analityków — do przesunięcia linii frontu nawet o kilkadziesiąt kilometrów.

Rosja chwali się zdobyczami na Ukrainie po tym jak w USA doszło do przełomu ws. pomocy dla Ukrainy

Rosjanie chwalą się zdobyczami na Ukrainie tuż po tym, gdy Izba Reprezentantów przyjęła ustawę udostępniającą administracji USA 60 mld dolarów na dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Po przyjęciu ustawy przez Senat prezydent Joe Biden ma ją natychmiast podpisać, a pierwszy pakiet pomocy wojskowej z USA możliwy dzięki przyjęciu ustawy mógłby trafić na Ukrainę już w ciągu kilkunastu dni.

W niedzielę resort obrony Rosji podał, że rosyjska armia zajęła miejscowość Bohdanivka, położoną na północny wschód od miejscowości Czasiw Jar

Kreml przekonuje, że wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy nie zmieni sytuacji na linii frontu. Jednocześnie jednak szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow przestrzegał,że wspieranie Ukrainy przez mocarstwa atomowe: USA, Francję i Wielką Brytanię, może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji mocarstw atomowych.

Bez wsparcia wojskowego USA ukraińskiej armii brakuje przede wszystkim amunicji artyleryjskiej i amunicji do zestawów przeciwlotniczych.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"
Konflikty zbrojne
Ukraina prosi USA o pomoc w namierzaniu celów w Rosji. Chce uderzyć własną bronią