Huti "gotowi na wojnę" z USA. "Zmienimy Jemen w cmentarz dla Amerykanów"

Wysoki przedstawiciel rebeliantów Huti, Ali al-Qahoum, oświadczył, że USA "otworzyły wrota do piekieł" przeprowadzając agresję przeciw Jemenowi i zapowiedział, że Huti "boleśnie odpowiedzą" na te działania zmieniając Jemen w "cmentarz dla Amerykanów".

Publikacja: 15.01.2024 14:13

Ćwiczenia rebeliantów Huti

Ćwiczenia rebeliantów Huti

Foto: PAP/EPA

- Mówimy Amerykanom, że ich działania przeciw Jemenowi zostaną odparte i przeciwstawimy się im z pełną mocą. Po tej agresji Jemen stanie się cmentarzem dla Amerykanów, opuszczą region upokorzeni — powiedział al-Qahoum w rozmowie z agencją IRNA.

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym, USA zaatakowały Jemen

W ubiegłym tygodniu USA i Wielka Brytania przeprowadziły ataki na cele w kontrolowanej przez Huti części Jemenu w reakcji na ataki rebeliantów na statki cywilne na Morzu Czerwonym.

Huti zaczęli atakować statki w odpowiedzi na ofensywę prowadzoną przez Izrael przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Hamas, podobnie jak Huti, jest wspierany przez Iran. Rebelianci z Jemenu zapowiadają, że będą atakować statki na Morzu Czerwonym do momentu wstrzymania działań Izraela przeciwko Hamasowi.

Czytaj więcej

Huti wzięli na cel amerykański okręt. Myśliwiec strącił pocisk

W poniedziałek pojawiła się informacja, że amerykański myśliwiec zestrzelił pocisk przeciwokrętowy wystrzelony przez Huti w stronę amerykańskiego niszczyciela na Morzu Czerwonym.

Przedstawiciel Huti: USA pożałują decyzji o przeprowadzeniu tego aktu agresji

Al-Qahoum stwierdził, że ataki powietrzne na Jemen naruszyły suwerenność tego kraju.

Jak dodał tym atakiem USA i ich sojusznicy „rozpoczęli wojnę z Jemenem” i powinny spodziewać się „strategicznych ciosów i bolesnej odpowiedzi” tego kraju.

USA i Wielka Brytania przeprowadziły ataki na cele w kontrolowanej przez Huti części Jemenu w reakcji na ataki rebeliantów na statki cywilne na Morzu Czerwonym

- Z pewnością pożałują decyzji o przeprowadzeniu tego aktu agresji i zapłacą wysoką cenę - podkreślił dodając, że „jemeńscy przywódcy, siły zbrojne i naród jemeński są w pełni przygotowani, by wejść w bezpośrednią, pełnowymiarową wojnę z Wielkim Szatanem w obronie Palestyny”.

Al-Qahoum powtórzył wcześniejsze stanowisko, że ataki na statki na Morzu Czerwonym, które Huti uznają za związane z Izraelem, będą trwały dopóki Izrael nie przerwie operacji przeciw Hamasowi w Gazie, a „Jemen będzie trwał przy narodzie palestyńskim do ostatecznego zwycięstwa i zniszczenia izraelskiego reżimu”.

Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Dmytro Kułeba: Wszystkie wyrzutnie rakiet Patriot powinny być na Ukrainie