Pożar w okupowanym Sewastopolu po ataku rakietowym. Dwa okręty uszkodzone. W porcie stała fregata

Władze okupacyjne Sewastopola informują, że ok. 2 w nocy czasu moskiewskiego miasto było celem ataku rakietowego. Na terenie stoczni w Sewastopolu doszło do pożaru. Uszkodzone miały zostać dwa okręty, które były naprawiane w stoczni.

Aktualizacja: 13.09.2023 09:37 Publikacja: 13.09.2023 04:58

W nocy z 12 na 13 września doszło do ataku rakietowego na Sewastopol

W nocy z 12 na 13 września doszło do ataku rakietowego na Sewastopol

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 567

Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz Sewastopola, miasta, w którym znajduje się dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej poinformował, że w nocy doszło do ataku rakietowego na miasto.

Atak rakietowy na Sewastopol: Pożar w rejonie Zatoki Południowej

W Sewastopolu aktywna była obrona przeciwlotnicza - wynika z wpisu Razwożajewa w serwisie Telegram.

Z wpisu wynika też, że do ataku doszło ok. godziny 2:10 czasu moskiewskiego. Razwożajew pisze, że w wyniku ataku w mieście wybuchł pożar, który objął "niecywilny obiekt".

Do pożaru miało dojść w rejonie Zatoki Południowej.

Z kolejnego wpisu Razwożajewa wynika, że do pożaru doszło na terenie stoczni w Sewastopolu. W wyniku ataku ranne zostały 24 osoby. "Nie ma zagrożenia dla cywilnych obiektów w mieście" - podkreślił szef okupacyjnych władz.

W Stoczni Sewastopolskiej budowane i naprawiane są okręty dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - zauważa Reuters.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ukraińska armia przeprowadziła atak z użyciem dziesięciu pocisków manewrujących na stocznię w Sewastopolu. Ukraińcy - jak podaje resort obrony Rosji - do ataku na Sewastopol użyli też dronów morskich, które miały atakować okręty floty.

Siedem pocisków manewrujących, jak twierdzą Rosjanie, zostało strąconych, a łódź patrolowa Wasilij Bykow miała zniszczyć drony morskie. Ministerstwo Obrony Rosji podaje też, że dwa okręty, naprawiane w stoczni, zostały uszkodzone.

Tymczasem kanał "Krymskij Wieter" podaje, że dzień przed atakiem w porcie w Sewastopolu stały m.in. fregata Admirał Makarow, korweta Bujan-M, okręt desantowy Typu-775 ("Ropucha"), a w suchym doku jeszcze jeden okręt desantowy Typu 775 i okręt podwodny typu 877.

Fregata Admirał Makarow to okręt flagowy Floty Czarnomorskiej - został nim po zatopieniu przez Ukraińców krążownika "Moskwa">

Na lokalnych kanałach w serwisie Telegram pojawiają się informacje o "kilku eksplozjach" w Sewastopolu.

Jak pisze agencja Ukrinform doniesienia mówią o co najmniej siedmiu potężnych eksplozjach w mieście.

W niektórych częściach rejonu nachimowskiego zakłócone jest działanie środków łączności - wynika z wpisów w mediach społecznościowych.

Jeśli Sewastopol został zaatakowany przy użyciu rakiet przez siły ukraińskie, wykorzystano do tego ataku prawdopodobnie brytyjskie pociski powietrze-ziemia Storm Shadow lub francuską wersję tych pocisków, SCALP-EG. Pociski te mają zasięg ok. 250 km.

Ok. 1:46 czasu moskiewskiego pojawiła się też sytuacja o wstrzymaniu ruchu na Moście Krymskim.

Z kolei rosyjska obrona powietrzna miała strącić ukraińskiego drona nad rejonem koniakowskim w obwodzie twerskim. Kanał SHOT pisze, że celem ataku były lokalne zakłady chemiczne, a dron miał zostać strącony ok. piątej rano. Szczątki drona spadły na teren zakładu. Zaatakowany zakład działa na rzecz rosyjskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego.

Noc z 12 na 13 września: Atak rosyjskich dronów-kamikadze na cele w obwodzie odeskim

Tymczasem strona ukraińska informuje o nocnym ataku powietrznym Rosji na cele w rejonie izmailskim obwodu odeskiego, gdzie znajduje się m.in. położony nad Dunajem port Izmaił, odgrywający ważną rolę w spławianiu ukraińskiego zboża i żywności do Rumunii.

Czytaj więcej

Brytyjskie samoloty chronią statki z ukraińskim zbożem przed atakami Rosjan

Gubernator obwodu odeskiego, Ołeh Kiper, kilka grup dronów-kamikadze atakowało w nocy cele w rejonie izmailskim w obwodzie odeskim. Z wpisu Kipera wynika, że niektóre drony trafiły w cele uszkadzając infrastrukturę portową i inne obiekty cywilne. Pierwotnie podano, że w wyniku ataku rannych zostało sześciu cywilów. Później Kiper napisał, że rannych zostało siedmiu cywilów, a dwóch jest w stanie ciężkim. Sześć osób zostało rannych w mieście Remi, jedna - w Izmaile.

Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że w nocy, nad obwodem odeskim, strącono 32 drony-kamikadze.

Rosjanie atakują cele w rejonie izmaiłskim od czasu odstąpienia 17 lipca od umowy zbożowej, która otwierała szlak przez Morze Czarne dla ukraińskiego zboża i żywności.

Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz Sewastopola, miasta, w którym znajduje się dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej poinformował, że w nocy doszło do ataku rakietowego na miasto.

Atak rakietowy na Sewastopol: Pożar w rejonie Zatoki Południowej

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Początek wielkiej ucieczki. Gdzie trafią uchodźcy z Karabachu?
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 578
Konflikty zbrojne
"NYT": Wyzwolenie Bachmutu obsesją Zełenskiego? Tak sądzą urzędnicy USA
Konflikty zbrojne
Bloomberg: USA chcą wyjaśnień Warszawy w sprawie uzbrojenia dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania prowadziła tajne rozmowy z Rosją w związku z wojną na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej