Kontrofensywa: Ukraińcy poszerzają wyłom w rosyjskiej linii obrony

Ukraińskie siły są coraz bliżej drugiej linii obrony Rosjan w rejonie Robotyne w zachodniej części obwodu zaporoskiego - wynika z analizy think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Aktualizacja: 25.08.2023 07:13 Publikacja: 25.08.2023 06:58

Ukraińcy osiągają sukcesy w obwodzie zaporoskim

Ukraińcy osiągają sukcesy w obwodzie zaporoskim

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 548

ISW informuje, że ze zdjęć i nagrań publikowanych 24 sierpnia wynika, że Ukraińcy poczynili postępy na zachód od miejscowości Werbowe (18 km na południowy-wschód od Orichiwia) i na południe od Robotyne (10 km na południe od Orichiwia).

Gen. Walerij Załużny: Blisko przełamania na froncie

Niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi piszą, że rosyjskie siły są już niemal w ogóle nieobecne w Robotyne, a walki trwają obecnie na wschód od tej wsi.

Jeden z wpływowych rosyjskich blogerów wojskowych - cytowany przez ISW - wyraził obawę, że Ukraińcy dokonali wyłomu w linii obronnej Rosjan w zachodniej części obwodu zaporoskiego (melitopolski kierunek natarcia) i że właśnie obserwujemy krytyczny moment na froncie.

Czytaj więcej

Rosjanie: 42 ukraińskie drony atakowały Krym. Rakieta nad obwodem kałuskim

Według blogera Rosjanie muszą utrzymać pozycje przez co najmniej półtorej miesiąca i spróbować dokonać postępów na innym odcinku frontu, aby zmienić sytuację na polu walki na korzyść Rosjan.

Tymczasem głównodowodzący wojsk ukraińskich, gen. Walerij Załużny, cytowany przez "The Wall Street Journal" zapewnia, że Ukraińcy są już blisko przełamania na froncie i dotarcia do drugiej linii obrony Rosjan, która jest znacznie mniej zaminowana niż pierwsza. Gen. Załużny odpiera też zachodnią krytykę sposobu prowadzenia kontrofensywy przez Ukraińców stwierdzając, że walki na ukraińskim froncie "nie są operacją przeciw partyzantom" lecz "bitwą pod Kurskiem" (największa bitwa pancerna II wojny światowej - red.).

Przesuwanie przez Rosjan sił osłabia niektóre odcinki frontu, stwarzając Ukraińcom okazję do ataków na nowych kierunkach

Kontrofensywa Ukrainy: Rosjanie przerzucają nowe jednostki do obwodu zaporoskiego

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", kpt. Natalia Humeniuk informuje, że Rosjanie przerzucają kolejne jednostki z obwodu chersońskiego na front w obwodzie zaporoskim co wskazuje na poważne osłabienie Rosjan na tym odcinku.

Kpt. Humeniuk nie wskazała, które rosyjskie jednostki  zostały ostatnio przerzucone do obwodu zaporoskiego, ani czy trafiły na melitopolski czy berdiański kierunek ukraińskiego natarcia (ten drugi znajduje się na styku między obwodem zaporoskim a donieckim, Ukraińcy prowadzą tam ofensywę w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka).

ISW przypomina, że Rosjanie przerzucili pododdziały 7. Gwardyjskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej z obwodu chersońskiego na berdiański kierunek ukraińskiego natarcia po rozpoczęciu przez Ukraińców kontrofensywy w czerwcu, a także w rejon Robotyne, na początku sierpnia.

Przesuwanie przez Rosjan sił osłabia niektóre odcinki frontu, stwarzając Ukraińcom okazję do ataków na nowych kierunkach zauważa ISW. Think tank przekonuje też, że decyzja Ukrainy, by atakować na kilku osiach jest słuszna, ponieważ Rosjanie nie mogą przerzucić wszystkich dostępnych rezerw na jeden kierunek, a ich dowódcy muszą decydować, który kierunek natarcia stwarza najpoważniejsze zagrożenie.

25 sierpnia rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał dane o stratach Rosji: od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 259 630 żołnierzy, 4 378 czołgów, 8 521 pojazdów opancerzonych, 5 361 zestawów artyleryjskich, 724 wyrzutnie rakiet, 495 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 356 bezzałogowych statków powietrznych, 1 409 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 790 pojazdów (w tym cystern), 802 jednostki sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 470 żołnierzy, trzy czołgi, 10 pojazdów opancerzonych i 28 zestawów rakietowych.

ISW informuje, że ze zdjęć i nagrań publikowanych 24 sierpnia wynika, że Ukraińcy poczynili postępy na zachód od miejscowości Werbowe (18 km na południowy-wschód od Orichiwia) i na południe od Robotyne (10 km na południe od Orichiwia).

Gen. Walerij Załużny: Blisko przełamania na froncie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Senatorzy USA chcą uznania Rosji za sponsora terroryzmu. W 2022 Biden mówił "nie"
Konflikty zbrojne
USA rozszerzają możliwość wykorzystania swojej broni przez Ukrainę. "Zdrowy rozsądek"
Konflikty zbrojne
Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium
Konflikty zbrojne
Media: Tylko 50 zakładników przetrzymywanych przez Hamas wciąż żyje
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Konflikty zbrojne
Kiedy myśliwce F-16 dla Ukrainy? Holendrzy przekażą je już tego lata
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży