Think tank: Ukraińcy przeprowadzili desant na wschodnim brzegu Dniepru

"Ukraińskie wojska najwyraźniej przeprowadziły niewielki rajd przez Dniepr i wylądowały na wschodnim (lewym) brzegu (Dniepru) w obwodzie chersońskim" - pisze w swoim najnowszym raporcie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 09.08.2023 07:24

8 sierpnia niewielki ukraiński oddział miał wylądować na wschodnim brzegu Dniepru

8 sierpnia niewielki ukraiński oddział miał wylądować na wschodnim brzegu Dniepru

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 532

ISW zastrzega, że "nie jest jasne czy ukraińskim żołnierzom" udało się utworzyć przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru.

Ukraińscy żołnierze przełamali rosyjską obronę na wschodnim brzegu Dniepru?

"Kilku rosyjskich blogerów wojskowych informowało, że 8 sierpnia ukraińskie siły wylądowały przewożone przez siedem łodzi, z których każda przewoziła od sześciu do siedmiu osób, na wschodnim brzegu Dniepru, niedaleko miejscowości Kozaczy Łahiery, przełamało linie obronne Rosjan i posunęło się 800 metrów w głąb" - czytamy w analizie ISW.

Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych pisze, że rosyjskie dowództwo w ostatnim czasie przesunęło zgrupowanie rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych z rejonu miejscowości Kozacza Łopan do obwodu zaporoskiego i zastąpiło je zmobilizowanymi żołnierzami z nieokreślonej jednostki, co osłabiło siły obronne Rosjan w tym rejonie.

ISW odnotowuje, że szef okupacyjnych władz zajętej przez Rosjan części obwodu chersońskiego, Władimir Saldo, bagatelizował ukraiński desant twierdząc, że rosyjska artyleria odparła próbę desantu, a w rejonie Kozaczej Łopani nie ma żadnych ukraińskich żołnierzy. "Jednak większość wpływowych rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, iż ukraińskim siłom udało się wykorzystać taktyczne zaskoczenie i wylądować na wschodnim brzegu przed wdaniem się w wymianę ognia z broni ręcznej z rosyjskimi siłami" - pisze ISW.

Czytaj więcej

Szwajcarski dziennik: Rosjanie polują na ukraińskie bombowce Su-24. To ich koszmar

Według think tanku słowa Saldo mają zapobiec wybuchowi paniki w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.

"Do końca dnia wiele rosyjskich źródeł zaktualizowało swoje doniesienia podając, że rosyjskie siły utrzymały kontrolę nad miejscowością Kozaczy Łahiery, wypychając ukraińskie siły z linii brzegowej" - odnotowuje ISW.

Desant na wschodnim brzegu Dniepru: Raczej niewielka operacja

ISW zaznacza, że jak dotąd nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że na wschodnim brzegu Dniepru pojawiła się znacząca liczba ukraińskich żołnierzy lub pojazdów wojskowych a doniesienia Rosjan wskazują na niewielką operację a nie prowadzony na szerszą skalę desant.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy - jak odnotowuje ISW - nadal pisze o działaniach ofensywnych prowadzonych na co najmniej dwóch odcinkach frontu - na kierunku berdiańskim i melitopolskim.

Z kolei rosyjski resort obrony informuje o odpieraniu ukraińskich ataków w rejonie Bachmutu.

Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy o rosyjskich stratach wynika, że od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 251 620 żołnierzy, 4 262 czołgi, 8 290 pojazdów opancerzonych, 5 013 zestawów artyleryjskich, 711 wyrzutni rakiet, 469 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 312 śmigłowców, 4 175 bezzałogowych statków powietrznych, 1 377 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 479 pojazdów (w tym cystern) i 742 jednostki sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić 820 żołnierzy, osiem czołgów i 12 pojazdów opancerzonych.

ISW zastrzega, że "nie jest jasne czy ukraińskim żołnierzom" udało się utworzyć przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru.

Ukraińscy żołnierze przełamali rosyjską obronę na wschodnim brzegu Dniepru?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji