Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy nacierają w rejonie Bachmutu. "Otoczymy miasto"

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski twierdzi, że ukraińskie siły "przejęły inicjatywę" w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy.

Aktualizacja: 10.07.2023 07:10 Publikacja: 10.07.2023 05:09

Ukraińcy prowadzą kontrofensywę od 4 czerwca

Ukraińcy prowadzą kontrofensywę od 4 czerwca

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 502

Rosjanie informowali w niedzielę o ciężkich walkach w rejonie Bachmutu, który został zajęty przez najemników z Grupy Wagnera pod koniec maja, po ponad 10 miesiącach walk.

Kontrofensywa Ukrainy: Sukcesy na południowej flance Bachmutu

Ramzan Kadyrow, prezydent Czeczenii twierdzi, że w rejon Bachmutu skierowano jedną z podległych mu jednostek. Batalion "Achmat" miał zająć pozycję w rejonie Kliszczijiwki. 

Ukraińcy prowadzą kontrofensywę na trzech głównych kierunkach - w zachodniej części obwodu zaporoskiego, w rejonie granicy między obwodem zaporoskim a donieckim oraz w rejonie Bachmutu.

Wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar, na swoim kanale w serwisie Telegram napisała, że w rejonie Bachmutu Rosjanie znajdują się w defensywie, a Ukraińcy posunęli się do przodu na południowej flance.

Z kolei na południu Ukrainy, na kierunkach melitopolskim i berdiańskim, Ukraińcy mają "umacniać się na zdobytych pozycjach", prowadzić rozpoznanie powietrzne i rozminowywać zajęte tereny, a także prowadzić ostrzał artyleryjski rosyjskich pozycji "zachowując gotowość do dalszych działań ofensywnych". 

Czytaj więcej

Think tank: Putin wyrozumiały dla najemników grupy Wagnera. Jakie ma powody?

Wołodymyr Zełenski: Chcielibyśmy, aby kontrofensywa przebiegała szybciej

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w rozmowie z amerykańską telewizją ABC stwierdził, że choć ukraińska kontrofensywa przebiega wolniej niż chciałby tego on i jego generałowie, to jednak strona ukraińska "przejęła inicjatywę".

- Wszyscy chcielibyśmy, aby (kontrofensywa) przebiegała szybciej, ponieważ każdy dzień oznacza nowe straty Ukraińców. Nacieramy. Nie utknęliśmy - zapewnił Zełenski komentując przebieg działań ofensywnych podejmowanych przez ukraińską armię.

- Wszyscy chcielibyśmy, aby kontrofensywę udało się zrealizować w krótszym czasie. Ale jest rzeczywistość. Dziś, inicjatywa jest po naszej stronie - dodał.

Rosyjski resort obrony podał, że wojska rosyjskie odparły natarcia Ukraińców w pobliżu Bachmutu, gdzie walki mają być trudne "nie tylko ze względu na intensywność, ale też topografię", ponieważ linia frontu przebiega "pomiędzy dwoma wzgórzami".

Ukraiński analityk wojskowy, Denys Popowycz twierdzi, że Ukraińcy "zajęli ważne pozycje w rejonie Kliszczijiwki".

- Pozwolą one naszej artylerii kontrolować samą Kliszczijiwkę i część dróg zaopatrzenia Bachmutu - powiedział Popowycz w ukraińskim radiu. - Tak jak Grupa Wagnera otoczyła miasto, tak my to zrobimy - dodał.

W poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że od początku wojny Rosjanie stracili ok. 234 480 żołnierzy, 4 085 czołgów, 7 966 pojazdów opancerzonych, 4 371 zestawów artyleryjskich, 668 wyrzutni rakiet, 414 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 309 śmigłowców, 3 686 bezzałogowych statków powietrznych, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 937 pojazdów (w tym cystern) i 632 jednostki sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić ok. 440 żołnierzy, siedem czołgów, dwa transportery opancerzone i pięć zestawów artyleryjskich.

Rosjanie informowali w niedzielę o ciężkich walkach w rejonie Bachmutu, który został zajęty przez najemników z Grupy Wagnera pod koniec maja, po ponad 10 miesiącach walk.

Kontrofensywa Ukrainy: Sukcesy na południowej flance Bachmutu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Pentagon o ataku na Sewastopol z użyciem broni USA: Niech Rosja skończy wojnę
Konflikty zbrojne
Zełenski dymisjonuje kontrowersyjnego dowódcę. Żołnierze chcą śledztwa
Konflikty zbrojne
Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Drugi front Izraela jedynie kwestią czasu
Konflikty zbrojne
Ukraina wystrzeliła pierwsze rakiety HIMARS na terytorium Rosji. MSZ grozi USA odwetem
Konflikty zbrojne
Dmitrij Pieskow: Oferta Władimira Putina dla Ukrainy aktualna mimo ataku na Sewastopol
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży