Izraelska armia zaatakowała Dżenin z lądu i z powietrza

W nocy z niedzieli na poniedziałek izraelska armia zaatakowała Dżenin z powietrza, w mieście doszło też do wymiany ognia, w wyniku której zginęło co najmniej trzech Palestyńczyków.

Publikacja: 03.07.2023 07:29

Izraelskie pojazdy wojskowe na ulicach Dżeninu

Izraelskie pojazdy wojskowe na ulicach Dżeninu

Foto: AFP

Reuters informuje, że po ataku z powietrza na Dżenin na ulicach słychać było wymianę ognia i odgłosy walk ulicznych, a nad położonym w Autonomii Palestyńskiej mieście unosiły się drony.

Walki w obozie dla uchodźców w Dżeninie

Brygady Dżeninu, jednostka składająca się z palestyńskich bojowników różnych organizacji paramilitarnych działających w mieście twierdzą, że stawiają opór izraelskiej armii.

- To, co się dzieje w obozie dla uchodźców to prawdziwa wojna - mówi kierowca palestyńskiej karetki pogotowia, Chaled Alahmad, cytowany przez agencję Reutera. - Na obóz prowadzone są ataki z powietrza - dodaje twierdząc, że karetki pogotowia przywożą z obozu mnóstwo rannych osób.

Czytaj więcej

Wymiana ognia w Dżeninie. Nie żyje trzech Palestyńczyków, w tym nastolatek

Izraelska armia podała, że zaatakowała budynek służący Brygadom Dżeninu za centrum dowodzenia. Operacja podjęta w Dżeninie określana jest przez stronę izraelską jako "antyterrorystyczna".

Nad miastem krąży co najmniej sześć dronów, ale izraelska armia odmawia komentarza w sprawie tego czy w czasie działań w mieście dochodzi do ataków z użyciem dronów.

Izrael kontroluje Zachodni Brzeg od wojny sześciodniowej w 1967 roku

Reuters zauważa, że skala operacji w Dżeninie pokazuje, że miasto to odgrywa dużą rolę jeśli chodzi o falę przemocy, która przetacza się przez Zachodni Brzeg od ponad roku.

W obozie dla uchodźców w Dżeninie mają przebywać setki bojowników organizacji paramilitarnych takich jak Hamas, Islamski Dżihad czy Fatah. Od początku roku obóz dla uchodźców w Dżeninie jest celem działań izraelskiej armii.

W poniedziałek rano z minaretów w meczetach słychać nawoływania do wsparcia palestyńskich bojowników.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że w Dżeninie zginęły co najmniej trzy osoby.

Zachodni Brzeg: Napięcie rośnie od 15 miesięcy

W ciągu ostatnich 15 miesięcy na Zachodnim Brzegu doszło do poważnego wzrostu napięcia, a izraelska armia regularnie przeprowadza naloty na miasta takie jak Dżenin. Palestyńczycy odpowiadają na to zamachami terrorystycznymi na Żydów, a izraelscy osadnicy atakują palestyńskie wioski.

Izrael kontroluje Zachodni Brzeg od wojny sześciodniowej w 1967 roku. Palestyńczycy uważają te tereny za rdzeń ich przyszłego, niepodległego państwa. Jednak rozmowy pokojowe między Izraelem a Palestyńczykami są zamrożone od 2014 roku.

Reuters informuje, że po ataku z powietrza na Dżenin na ulicach słychać było wymianę ognia i odgłosy walk ulicznych, a nad położonym w Autonomii Palestyńskiej mieście unosiły się drony.

Walki w obozie dla uchodźców w Dżeninie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji