Think tank: Putin wierzy, że Rosja zdoła przetrwać pomoc Zachodu dla Ukrainy

W swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), opisuje przebieg spotkania prezydenta Rosji, Władimira Putina, z rosyjskimi blogerami wojskowymi i korespondentami wojennymi.

Publikacja: 14.06.2023 07:09

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 476

ISW odnotowuje, że ukraińska kontrofensywa nadal prowadzona jest na co najmniej trzech kierunkach, a Ukraińcy 13 czerwca uzyskiwali kolejne, ograniczone zdobycze terytorialne.

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińska armia wyzwoliła 100 km2

Wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała we wtorek, że ukraińska armia przesunęła się o 250 metrów na północny wschód od Bachmutu i o 200 metrów na południe od Bachmutu.

Malar poinformowała też o przesunięciu się ukraińskich wojsk o 500 metrów do 1 km na froncie południowym, wyzwalając ok. 3 km2 terytorium.

"Rzecznik Sztabu Generalnego Ukrainy, Andrij Kowaliew poinformował, że ukraińskie siły wyzwoliły ok. 100 km2 terytorium Ukrainy od momentu rozpoczęcia kontrofensywy" - czytamy w analizie ISW. Z oceną tą zgadza się Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, który uważa, że Ukraińcy wyzwolili nawet więcej niż 100 km2

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Reuters potwierdza ukraińskie sukcesy. "Ciała Rosjan na ulicach"

"Rosyjskie źródła twierdzą, że Ukraińcy kontynuowali natarcie w rejonie Orichiwa i na południe od miejscowości Hulajpole w zachodniej części obwodu zaporoskiego" - pisze ISW zwracając uwagę, że tempo działań w rejonie miejscowości Orichiw miało spaść. Rosjanie mają niszczyć też niewielkie zapory na rzekach na południu Ukrainy, by spowolnić natarcie Ukraińców.

Wojna Rosji z Ukrainą: Władimir Putin nie jest gotów na wojnę totalną

Tymczasem rosyjski prezydent, Władimir Putin, spotkał się z 18 rosyjskimi blogerami wojskowymi i korespondentami wojennymi, z którymi mówił m.in. o ukraińskiej kontrofensywie. ISW zauważa przy tym, że Putin spotkał się z komentatorami bliskimi Kremlowi, a nie tymi bardziej krytycznymi wobec działań władz Rosji.

ISW pisze, że ze słów Putina wynikało, iż wierzy on w to, że Rosja przetrwa zachodnią pomoc wojskową dla Ukrainy. Putin mówił, że rosyjskie cele na Ukrainie nie zmieniły się fundamentalnie. Mówił też, że Zachód może zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych jeśli zaprzestanie przekazywania jej pomocy wojskowej.

"Putin odnotował, że ukraińskie siły rozpoczęły potężną kontrofensywę 4 czerwca i stwierdził, że ukraińskie siły zaatakowały w południowo-zachodniej części obwodu donieckiego i w obwodzie zaporoskim, ponosząc znaczne straty" - czytamy w analizie ISW.

Czytaj więcej

Więcej wozów bojowych dla Ukrainy. Rosja: USA pogrążają się w otchłani

Według Putina Ukraina miała stracić 160 czołgów, podczas gdy Rosjanie mieli stracić tylko 54 czołgi. Zdaniem ISW Putin zawyża straty Ukrainy, by przedstawić ukraińską kontrofensywę jako niepowodzenie i zniechęcić Zachód do udzielania jej wsparcia. ISW pisze, że rosyjski bloger wojskowy i ultranacjonalista, Igor Girkin przekonuje, iż resort obrony Rosji dezinformuje na temat rzeczywistej sytuacji na polu walki.

Prezydent Rosji mówił też, że nie zamierza ogłaszać kolejne fali mobilizacji, ani wprowadzać stanu wojennego. Według ISW Putin zamierza postawić na ochotniczy zaciąg, aby uniknąć niezadowolenia społecznego. "To wskazuje, że Putin nie zdecydował się jeszcze na wojnę totalną" i "nie zamierza rozszerzać dalej 'specjalnej operacji wojskowej'" - ocenia think tank.

ISW odnotowuje, że ukraińska kontrofensywa nadal prowadzona jest na co najmniej trzech kierunkach, a Ukraińcy 13 czerwca uzyskiwali kolejne, ograniczone zdobycze terytorialne.

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińska armia wyzwoliła 100 km2

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Białoruś: Mińsk zaatakowany z terytorium Litwy. Jest reakcja litewskiej armii
Konflikty zbrojne
Mobilizacja na Ukrainie. Wojsko czeka na tych, którzy wyjechali za granicę
Konflikty zbrojne
Departament Stanu potwierdza. Rakiety dalekiego zasięgu na Ukrainie na polecenie Joe Bidena
Konflikty zbrojne
Komisja Europejska szykuje 14. pakiet sankcji. Kary dla przewoźników ropy i broni
Konflikty zbrojne
Prof. Andrzej Zybertowicz: Polska w Nuclear Sharing? W tym przypadku Rosja ma powody, żeby się niepokoić