Więcej wozów bojowych dla Ukrainy. Rosja: USA pogrążają się w otchłani

Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA, oświadczył, że nowy, wart 325 mln dolarów pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, spycha Stany Zjednoczone głębiej w "otchłań kryzysu na Ukrainie".

Publikacja: 14.06.2023 05:56

Wóz bojowy Bradley

Wóz bojowy Bradley

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 476

W ramach najnowszego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, USA przekażą Ukraińcom amunicję do zestawów przeciwlotniczych NASAMS, a także amunicję do zestawów rakietowych HIMARS i kilkadziesiąt wozów bojowych Bradley i transporterów opancerzonych Stryker - poinformował we wtorek Pentagon. 

Przedstawicielka służby prasowej Pentagonu, Sabrina Singh oświadczyła, że nowy pakiet pomocy wojskowej ma pomóc Ukrainie w odzyskaniu terytorium.

Informacja o przekazaniu nowego pakietu pomocy wojskowej pojawiła się w przededniu spotkania tzw. grupy Ramstein, zrzeszającej państwa udzielające pomocy wojskowej na Ukrainie. USA poinformowały o nowym pakiecie po tym, jak rosyjski resort obrony podał, że rosyjska armia przejęła część niemieckich leopardów i amerykańskich bradleyów przekazanych ukraińskiej armii przez państwa Zachodu.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Reuters potwierdza ukraińskie sukcesy. "Ciała Rosjan na ulicach"

Łącznie, od początku wojny na Ukrainie, tylko USA przekazały ukraińskiej armii uzbrojenie i amunicję warte ponad 39 mld dolarów.

- USA pogrążają się głębiej i głębiej w otchłani ukraińskiego kryzysu - skomentował te informacje Antonow, którego wypowiedź cytuje kanał ambasady Rosji w USA na Telegramie.

Żadna ilość broni, żadne zaangażowanie najemników, nie zmieni przebiegu (rosyjskiej) specjalnej operacji wojskowej

Anatoli Antonow, ambasador Rosji w USA

- Najwyraźniej stratedzy z USA w jakiś sposób nie rozumieją, że żadna ilość broni, żadne zaangażowanie najemników, nie zmieni przebiegu (rosyjskiej) specjalnej operacji wojskowej - dodał używając określenia używanego przez władze Rosji do nazywania działań wojennych na Ukrainie.

Tymczasem Andriej Ledeniew, radca w ambasadzie Rosji w USA domaga się "wyjaśnienia" roli USA w uszkodzeniu gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim. Ledeniew mówił o konieczności przeprowadzenia "transparentnego i obiektywnego" międzynarodowego śledztwa, po tym jak pojawiły się doniesienia, że USA ostrzegały Ukrainę, by ta nie atakowała gazociągów.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji