Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 284

Ostatnie sondaże pokazują, że społeczne poparcie dla "specjalnej operacji wojskowej" znacznie spada.

Brytyjski wywiad powołuje się na dane zebrane przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji na użytek wewnętrzny i opublikowane przez niezależne rosyjskie media, z których wynika, że 55% Rosjan opowiada się za pokojowymi rozmowami z Ukrainą, a tylko 25% opowiada się za kontynuacją konfliktu.

Wyniki te są zgodne z danymi z październikowego sondażu, w którym 57% ankietowanych deklarowało potrzebę negocjacji, podczas gdy w kwietniu ok. 80% Rosjan poparło operację wojskową przeciwko Ukrainie.

„Pomimo wysiłków władz rosyjskich zmierzających do wyegzekwowania wszechobecnej kontroli środowiska informacyjnego, od czasu „częściowej mobilizacji” z września 2022 r. konflikt staje się coraz bardziej namacalny dla wielu Rosjan. Ponieważ Rosja raczej nie odniesie większych sukcesów bojowych w ciągu najbliższych kilku miesięcy, utrzymując nawet milczące przyzwolenie na wojnę wśród ludności będzie prawdopodobnie coraz trudniejsze dla Kremla” – napisał brytyjski wywiad.

W poprzedniej aktualizacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony poinformowano, że ofensywa wojsk rosyjskich wokół Bachmutu, mimo ograniczonej wartości operacyjnej tego miasta i znacznych strat rosyjskich, może wskazywać, że zdobycie Bachmutu stało się przede wszystkim symbolicznym celem politycznym dla Rosji.