Reklama

Ukraina nakłada sankcje na duchownych Cerkwi

Ukraina nakłada sankcje na 10 wyższych duchownych powiązanych z ukraińską Cerkwią prawosławną, ponieważ zgodzili się współpracować z rosyjskimi władzami okupacyjnymi lub usprawiedliwili inwazję Moskwy - podały służby bezpieczeństwa cytowane przez agencję Reutera.

Publikacja: 04.12.2022 09:09

Ukraina nakłada sankcje na duchownych Cerkwi

Foto: AdobeStock

mz

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 284

Ogłoszone w sobotę oświadczenie jest ostatnim z serii kroków przeciwko ukraińskiemu odłamowi Cerkwi prawosławnej, historycznie powiązanemu z Moskwą. Sama Cerkiew w Rosji popiera wojnę.

W oświadczeniu służby bezpieczeństwa poinformowały, że 10 duchownych w różny sposób zgadzało się na współpracę z władzami okupacyjnymi, promowało prorosyjską narrację i uzasadniało rosyjską agresję wojskową na Ukrainie.

Większość duchownych – wszyscy członkowie Cerkwi lub blisko z nim związani – mieszka na terytoriach kontrolowanych przez Rosję lub przebywa za granicą – poinformowały służby.

„Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nadal prowadzi kompleksowe prace w zakresie ochrony ukraińskiej państwowości i będzie nadal ujawniać osoby, które zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – napisano.

Reklama
Reklama

Ukraińska Cerkiew formalnie zerwała stosunki z Rosyjską Cerkwią Prawosławną w maju, ale nadal nie ufa jej wielu Ukraińców i oskarża o tajną współpracę z Rosją.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1397
Konflikty zbrojne
USA ścigają tankowiec? To już kolejny w tym tygodniu
Konflikty zbrojne
Rosyjski statek nadał sygnał SOS i zacumował u wybrzeży Szwecji. Co ma na pokładzie?
Konflikty zbrojne
Donald Trump zwiększa presję. USA zatrzymały tankowiec Centuries u wybrzeży Wenezueli
Konflikty zbrojne
Rosja przyspiesza przygotowania do ataku na państwa NATO. Kraje bałtyckie czeka okupacja?
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama