Ukraina nakłada sankcje na duchownych Cerkwi

Ukraina nakłada sankcje na 10 wyższych duchownych powiązanych z ukraińską Cerkwią prawosławną, ponieważ zgodzili się współpracować z rosyjskimi władzami okupacyjnymi lub usprawiedliwili inwazję Moskwy - podały służby bezpieczeństwa cytowane przez agencję Reutera.

Publikacja: 04.12.2022 09:09

Ukraina nakłada sankcje na duchownych Cerkwi

Foto: AdobeStock

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 284

Ogłoszone w sobotę oświadczenie jest ostatnim z serii kroków przeciwko ukraińskiemu odłamowi Cerkwi prawosławnej, historycznie powiązanemu z Moskwą. Sama Cerkiew w Rosji popiera wojnę.

W oświadczeniu służby bezpieczeństwa poinformowały, że 10 duchownych w różny sposób zgadzało się na współpracę z władzami okupacyjnymi, promowało prorosyjską narrację i uzasadniało rosyjską agresję wojskową na Ukrainie.

Większość duchownych – wszyscy członkowie Cerkwi lub blisko z nim związani – mieszka na terytoriach kontrolowanych przez Rosję lub przebywa za granicą – poinformowały służby.

„Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nadal prowadzi kompleksowe prace w zakresie ochrony ukraińskiej państwowości i będzie nadal ujawniać osoby, które zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – napisano.

Ukraińska Cerkiew formalnie zerwała stosunki z Rosyjską Cerkwią Prawosławną w maju, ale nadal nie ufa jej wielu Ukraińców i oskarża o tajną współpracę z Rosją.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet. Niemal wszystkie zostały zneutralizowane
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa