Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 223

Miszustin wypowiadał się dla  uczestników Forum Bezpieczeństwa i Współpracy „Granice Państwa Związkowego”.

– Nasze kraje samodzielnie określają własne priorytety, wektor swojego rozwoju. Będziemy nadal szanować pamięć historyczną i kierować się moralnymi wytycznymi naszych narodów – powiedział premier Rosji.

Czytaj więcej

Rosyjska mobilizacja zamieniła się w chaos. „Nie ma dowódców, mundurów, koszar czy namiotów, nie ma śpiworów”

Miszustin podkreślił, że część świata nie akceptuje wyborów Rosji i Białorusi.  - Wielu z nich dąży do zachowania jednobiegunowego systemu porządku światowego. Wykorzystywane są takie metody, jak presja finansowa, prowokowanie konfliktów i budowanie potencjału militarnego na granicy Rosji i Białorusi - powiedział premier.

Jego zdaniem jednym z celów takich działań jest „spowolnienie rozwoju gospodarczego, przemysłowego, infrastrukturalnego i naukowego obu krajów, podważenie stabilności społecznej”.

 - Najlepszą odpowiedzią na tak nieprzyjazne kroki jest przyspieszenie procesów integracyjnych w Państwie Związkowym – podkreślił rosyjski premier.

Powiedział, że w ciągu siedmiu miesięcy tego roku Rosja i Białoruś zdołały zwiększyć wzajemną wymianę handlową o pięć procent i przekroczyła ona 22 miliardy dolarów. - Spodziewamy się, że do końca grudnia przekroczymy ubiegłoroczny historyczny rekord 38,5 miliarda dolarów – powiedział Miszustin.

Premier powiedział też, że do tej pory ponad połowa działań przewidzianych w 28 wspólnych  programach, które zostały zatwierdzone przez prezydentów obu krajów w listopadzie ubiegłego roku, została już zakończona.

- Atmosfera zaufania i współpracy pozwala nam wspólnie rozwiązywać problemy niezależności od zagranicznych dostaw krytycznych produktów. Będziemy nadal tworzyć wspólną produkcję, wchodzić na nowe rynki, robić wszystko, co konieczne, aby zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, poprawić jakość życia obywateli – zapewnił premier.